Kuidas tugevdada immuunsüsteemi?

Loodus on andnud inimesele tugeva sisemise jõu – immuunsuse. See jõud aitab meil eemaldada paljude negatiivsete tegurite järelmõjusid, mis põhjustavad erinevaid haigusi. Immuunsus on meie organismi kaitsja ja mitte ainult bakterite ja viiruste vastu. Muutunud rakud, näiteks vähi- ja vananenud rakud, muutuvad samuti immuunsuse jaoks võõraks ning nad hävitatakse. Samuti võtab immuunsus osa kahjulike keemiliste ainete väljaviimisest organismist.

Oled sa mõelnud, et meie organism on pidevate rünnakute all? Nakkushaigused, suitsetamine, alkohol, unepuudus, vale toitumine, pikk antibiootikumikuur, stress, raske füüsiline ja vaimne koormus võivad nõrgestada meie immuunsüsteemi.

Eks kõigil meist on perioode, mil immuunsus on nõrk. Pahatihti me lihtsalt eirame silmnähtavaid märke immuunsuse nõrgenemisest ning see põhjustab vaid järelmõjusid, mille välja ravimine nõuab kokkuvõttes palju rohkem kulutusi, kui nende ennetamine.

Kui sa põed tihti külmetushaigusi (rohkem kui 4-6 korda aastas) või kui on kroonilised haigused nagu näiteks bronhiit või herpes huulel kipuvad korduma ja kui väsid kiiresti, siis on päris hea põhjus midagi oma immuunsüsteemi tugevdamiseks ette võtta.

Kui tahad, et sul oleks suurepärane tervis, siis peaks immuunsuse tugevdamine muutuma su peamiseks ülesandeks.

Et tugevdada oma kaitsevõimet, on tarvis piisavalt liikuda ja magada ning varustada oma organismi vajalike ainetega. Tasakaalustatud toitumine ja tervislik eluviis hoiavad immuunsüsteemi korras, kuid kahjuks mitte alati pole meie eluviis kiiduväärne ja toidulaud selline, nagu hea oleks. Seega peame oma organismile vajadusel andma ka vajalike (lisa)aineid, mis aitavad meie immuunsüsteemi turgutada. Lisan siia ka väikese nimekirja immuunsust toetavatest toitudest, vitamiinidest ja tegevustest:

A-vitamiini puudus vähendab immuunsüsteemi aktiivsust võõraste proteiinide sissetungil organismi. A-vitamiini leidub punastes ja kollastes köögi- ning puuviljades (porgand, melon, tomatid), maksas ja munades.

B-grupi vitamiinid aitavad stimuleerida immuunsuse aktiivsust füüsilise stressi perioodidel. Kui nende vitamiinide tase organismis langeb, siis organismi võime toota nakkustega võitlevaid antikehasid samuti oluliselt langeb. See võib kaasa tuua arvukaid nakatumisi. B-grupi vitamiinid sisalduvad pärmis, seentes, piimas, juustus ja maksas.

C-vitamiini puudus võib immuunsust kahjustada mitmel viisil: väheneb kaitsevõime reaktsioon haiguslikule seisundile ning samuti väheneb nakkustega võitlevate antikehade tootmiskiirus. C-vitamiini on kapsas, sidrunis, kibuvitsamarjades ja õuntes.

Kõrge suhkrusisaldusega toit nõrgendab samuti immuunsust, st nõrgeneb organismi kaitsevõime välistegurite vastu.

Puu- ja köögiviljad, salatid, toormahlad – nad kõik sisaldavad palju vitamiine. Alusta oma hommiku-, lõuna- ja õhtusööki nendega.

Paljud inimesed alahindavad ka pooletunnise puhkepausi tähtsust peale tööd. Sellist lühikest puhkust nimetatakse „lõõgastumiseks“.

Enne pikale heitmist peaks sa tagama endale täieliku rahu. Sulge oma toa uks umbes 20 minutiks ja ava aken. Pane madal padi pea ja kokku keeratud tekk põlvede alla ning venita end voodil rahulikult. Siruta käsi piki oma keha. Püüa hingata sügavalt, ühtlaselt ja aeglaselt. Unusta kõik oma argiprobleemid. Puhkepausi mõjul hakkavad su silmad särama ja tuju muutub heaks. Pärast seda naase rahulikult oma kohustuste juurde. Samuti on võimalik oma immuunsüsteemi turgutada erinevate toidulisandite ning vitamiinipreparaatidega. Kui ikka vajadus tingib, ei tasu nende mõju alahinnata.

C-vitamiin

aitab ära hoida viirushaiguseid ja külmetust, on vajalik sidekoe arenguks ja haavade paranemiseks. Haiguse ajal C- vitamiini vajadus suureneb ning on oluline, et see oleks kaetud. Suurim lubatud päevane annus on 1000 mg, kuid mitte üle 10 päeva järjest.

Erinevad vitamiinide ja mineraalide kompleksid sisaldavad kõiki vajalikke vitamiine soovitusliku päevase annuse jagu

Vitamiinid ja mineraalained on eluliselt vajalikud organismi normaalseks arenguks ja terviseks. Preparaadid sobivad igapäevaseks kasutamiseks ja varustavad organismi vajalike vitamiinide- ja mineraalainetega, sealhulgas antioksüdantidega, mis kaitsevad rakke kahjulike vabade radikaalide mõjude eest ja aeglustavad organismi vananemisprotsessi. Mineraalained on vajalikud luude, lihaste ja närvisüsteemi toimimiseks. Siin saab igaüks individuaalselt leida just enda vajadustele sobiliku immuunsuse toetaja.

Oomega 3 õli kasulikkus immuunsüsteemile tuleb paljudele võibolla uudisena, kuid võiks öelda, et on üks olulisemaid siinjuures.

Oomega-3 rasvhapped mõjutavad aju tööd ja mälu, säilitavad silmanägemist, parandavad naha seisukorda ning tugevdavad immuunsüsteem. Normaalseks oomega-6 ja oomega-3 tasakaaluks inimese organismis peetakse 1:3, kuid Euroopa keskmine on 1:15, Eestis tihti 1:25 ja Amerikas lausa 1:40. Tasakaalust väljas rasvhapete tasakaal toob endaga kaasa immuunsüsteemi nõrgenemise ning suurendab vastuvõtlikkust haigustele ja põletikele.

Oomega-3 toiduallikad on rasvane kala nagu lõhe (metsik), tuunikala ja heeringas, samuti pähklid ja seemned ning erinevad taimsed külmpressitud õlid nagu linaseemne-, kanepi-, tudra– või rapsiõli.

Lihtne Balance veretest, mida saab kodus teha, mõõdab 11 eri rasvhappe sisaldust teie veres, arvutab välja oomega-6:3 vahekorra ja näitab rakumembraani läbilaskvust (kui hästi võtab keha vastu toitaineid ja laseb välja jääkaineid).

Punane päevakübar, e. Echinacea

tänu taimes leiduvatele vitamiinidele, mineraalidele, eeterlikele õlidele ja flavonoididele aitab see stimuleerida immuunsüsteemi ja vastu seista haigustekitajatele. Preparaat tugevdab immuunsüsteemi, suurendab külmetushaigusest paranemise efektiivsust, kiirendab organismi haigusjärgset taastumist, aitab vastu seista stressile ning suurendab vastupanuvõimet ületöötamise korral.

Greipfruudi seemnete ekstrakt

sisaldab aineid, mida tuntakse bioflavonoidide nime all. Isegi väikeses koguses on need võimelised hävitama baktereid, seeni ning viiruseid. Lisaks sellele on bioflavonoidid tugevad antioksüdandid. Nad soodustavad ka C-vitamiini omandamist, tugevdavad veresoonkonda, takistavad trombide teket ning ei ole organismile toksilised. Võtta 15 tilka kolm korda päevas koos vähese vee või mahlaga.

Probiootikumid

moodustavad soole seinale kaitsekihi, hoides ära soovimatute bakterite kinnitumist, aitavad luua ja taastada seedetraktis normaalset soole mikrofloorat ning suurendada mao ja soolestiku vastupanuvõimet soovimatute bakterite tõrjumiseks.

Laktobatsillid koostöös bifidobakteritega toetavad ka immuunsüsteemi tööd ning on abiks reisidel, füüsilise ja vaimse pinge perioodil, antibiootikumikuuri ajal ja antibiootikumide järgselt.

Antibiootikumide võtmisega tuleb pidada kaks tundi vahet.

Küüslauk ja must küüslauk

on klassikalised abivahendid organismi tugevdamiseks. See tugevdab immuunsüsteemi ning muudab organismi külmetushaiguste suhtes vastupidavamaks – leevendab grippi, kurgupõletikku ja bronhide ummistust, puhastab ja laiendab veresooni, alandab kolesteroolitaset, toimib ateroskleroosivastaselt, soodustab resistentsuse kujunemist infektsioonide vastu jne. Võtta üks tablett kolm korda päevas koos söögiga.

Taruvaik ja mesi

Mesi on populaarne toode, mida tuntakse kui looduslikku antibiootikumi, mis aitab eemale peletada viirused ja bakterid. Taruvaik on kasutusel nina-, kurgu-, kõrva- ja hingamisteede vaevuste ning tundlike hammaste ja igemete korral. Taruvaik on mesilaste vaigutaoline eritis, mis kaitseb mesilasperet tarus viiruste, seente ja bakterite eest.

Taruvaik

on mitmekülgne tervist toetav vahend, millel on leitud vähivastane toime, samuti aitab ta viiruste, bakterite ja seenhaiguste vastu. Rahvameditsiinis kasutatakse taruvaiku eelkõige tema antibakteriaalsete omaduste tõttu nina-, kurgu-, kõrva-, hingamisteede, eesnäärme- jm vaevuste leevendamiseks, samuti tuimastamiseks ja desinfitseerimiseks.

Taruvaik takistab haigusetekitajate arengut, parandab haavu ja leevendab valu. Taruvaigu peamised koostisained on vaigulised ja palsamitaolised eeterlikud ained, mida mesilased kase, haava ning papli pungadelt korjavad, mäluvad ning neile mett, suira, vaha, sülge ja muid näärmete eritisi lisavad.

Taruvaik koosneb taimsetest valkudest ja palsamitest (50-55%), vahast (30-40%), eeterlikest õlidest (8-10%) ja õietolmust (5-10%).

Mesilased katavad tarus kõik pinnad taruvaiguga ja poleerivad sellega kärjekanne. Küll aga on taruvaik palju enam kui lihtsalt ehitusmaterjal – sellel on väga tugev mikroobide, bakterite, seentaimede  ja isegi viiruste vastane toime.
Taruvaigus on väga palju makro- ja mikroelemente, antioksüdante, peaaegu kõiki vitamiine ja asendamatuid aminohappeid.

Palju on ka antibakteriaalsete omadustega orgaanilisi happeid, looduslikke antibiootikume, põletikuvastaseid aineid, biostimulaatoreid ja teisi bioaktiivseid aineid.
Taruvaik toimib paljudel juhtudel tugevamalt kui sünteetilised antibiootikumid ja on surmav rohkem kui 100 erinevat liiki bakterile, viirusele ja seenele.

Valuvaigistava toime poolest on see mitu korda tugevam kui tuntud valuvaigistid (52 korda tugevam kui novokaiin), kõrvaldades valud 5–10 minutiga ja peatades valuliste protsesside arengu.

Taruvaigu vähivastane toime

Taruvaik neutraliseerib organismi tunginud kahjulikud ained ja ennetab vähi ning trombide tekkimist. See on üks parimaid biostimulaatoreid — aktiveerib rakkude arengu (takistades samal ajal patogeensete rakkude arengut), stimuleerib kudede kasvu, regenereerimisprotsesse, vereloomet ja käivitab organismi kaitsejõud. San Diego osariigi ülikooli teadlane Dr Seema Patel on leidnud, et erinevate laboratoorsete- ja loomkatsete põhjal võib taruvaik olla efektiivne aju-, kõhunäärme-, pea- ja kaela-, neeru- ja põie-, naha-, eesnäärme-, rinna-, käärsoole-, maksa- ja verevähi vastu.

Taruvaik sisaldab enam kui 300 erinevat aktiivainet

mis aitavad mitmel moel vähi vastu võidelda:
– takistab uute veresoonte arengut vähkkasvajas, mis toitained vähirakkudeni toovad;
– takistab metastaaside levikut ühest organist teise;
– peatab vähirakkude jagunemise;
– kutsub esile apoptoosi ehk programmeeritud rakusurma.
Lisaks on leitud, et taruvaik aitab leevendada keemiaravis kasutatavate ravimite toksilisi kõrvalnähte. Rahvameditsiinis on taruvaiku juba tuhandeid aastaid kasutatud mädapaisete, haavade ja infektsioonide raviks. Taruvaigu baktereid, seeni ja viiruseid tõrjuv omadus Taruvaigul on tugev toime paljude erinevate bakterite, seeneliste ja viiruste vastu. Taruvaik aitab ennetada hingamisteede nakkushaiguseid, leevendada külmetushaiguste sümptomeid ja ennetada keskkõrvapõletikku.

Kasutatud materjal: * http://www.eeva.ee/kuidas-tugevdada-immuunsust * http://www.sudameapteek.ee/talvel-terveks-2/ Foto: Aile Nõupuu

Loe lisaks

Külmetus ja aroomiteraapia

Nohu ja köha – mida teha?

Immuunsüsteemi turgutamiseks

Beebi koduravi – immuunsüsteemi tugevdamine

 

Main Menu