Kodune huulehooldus

 

Ilmad on muutunud tõeliselt külmaks. Juba mõnda aega olen hommikuti nautinud punaseid pihlakakobaraid, sookurgede kisa ning neid just sügisele omaseid mõnusaid hommikuudusid. Ka lõhnavad sügishommikud kuidagi eriliselt – niiske sambla, langevate lehtede ja seente järgi. Täna aga tundsin esimest korda seda sügiseselt lõikavat külma, mis tuletas karmilt ja otsekoheselt meelde, et on käes aeg otsida välja soojemad kampsunid-kindad-mütsid-sallid. On aeg hakata mõtlema sügis-talviste kreemide ja huulepalsamite peale, on aeg taas meenutada, mida saab oma naha ja huulte kaitseks ära teha koduste vahendite kaasabil.

Õhkõrna nahaga huuled vajavad ülejäänud nahast erinevat ja erilisemat hoolt. Nagu tervet keha kattev nahk, koosneb ka huulte nahk epidermisest ja dermisest, kuid erinevalt ülejäänud kehast puuduvad huultel kaitsvad karvanääpsud ja higinäärmed, mistõttu pole huultel keskkonna mõjude eest kaitset. Kui huuled muutuvad liialt kuivaks, on peasüüdlaseks eelkõige ikkagi ebapiisav niisutamine. Siinkohal tasub meelde tuletada, et huuli saab tõhusalt niisutada ka seestpoolt, seega tuleks juua palju vett, kuna organismi üldine vedelikupuudus on üks põhjus, mis avaldub kiiresti kuivade huulte näol. Kindlasti ei maksa huuli niisutada neid keelega limpsides – see teeb olukorra vaid hullemaks.

Kuna huulte pragunemine võib tekkida ka B-vitamiini puudusest, tuleks oma menüüsse lisada rohelisi lehtköögivilju, kaunvilju, pähkleid  ja täisteratooteid.

Huulte niisutamiseks võib kasutada ka järgmisi lihtsaid vahendeid:

  • OliiviõliOliiviõli pakub huultele suurepärast kaitset. Kõige tõhusam on kanda õli huultele enne magamaminemist. Oliiviõlile võib lisada paar tilka kaneeli eeterlikku õli – kaneeliõli muudab huuled täidlasemaks ja nooruslikumaks.
  • Mesi. Määri paks kiht mett huultele, soovitavalt terveks ööks, aga vähemalt paariks tunniks. Pea vastu soovile huuli limpsida!
  • Nisuiduõli. Nisuiduõli sisaldab ohtralt e-vitamiini, parandab vereringet ja aitab uuendada naharakke, mis on saanud kahjustada päikese või muu välismõju toimel. Seega sobib õli suurepäraselt kuivade huulte niisutamiseks ja lõhenenud huulte hoolduseks, andes samas huultele ka vajaliku päikesekaitse.
  • Kakaovõi. Kakaovõis on looduslikult palju e-vitamiini, mis niisutab ja tasakaalustab nahka ning aitab kehal toota kollageeni, mis vähendab kortse ja muid vananemise tunnusmärke. Sobib eriti hästi ka õrnale nahale.
  • Roheline tee. Pärast teejoomist tupsuta huuli jahtunud rohelise tee pakikesega. See toniseerib nahka ja parandab vereringet.
  • Aaloemahl. Aaloemahl on suurepärane niisutaja. Kasutada sobib ka aaloegeeli (seda eriti suvisel ajal, kuna geel on jahutava toimega).
  • Must leib. Huuled püsivad ilusad, kui suruda nende vastu iga päev või üle päeva kuum leivakoorik ja hoida peal kuni jahtumiseni.
  • Koorevõi ja pekk. Kahvatutele huultele soovitatakse määrida soolavõid, krobelised huuled aga muudab pehmeks igaõhtune hõõrumine mageda seakamara pekipoolse küljega.

 

ABIKS HUULEPALSAMI OSTMISEL

Väljaspool kodu aga, eriti sügis-talvisel ajal, on hädavajalik tarvitada huulte tervendamiseks niisutava toimega huulepalsamit: kreemjat tüüpi palsam sobib väga kuivadele ja kehvas seisus huultele, niisutav geelpalsam aga igapäevaseks kasutamiseks. Huulepalsamit ostes jälgi, et palsami koostisesse kuuluks oliivi- või mandliõli, mis aitavad taastada huulte loomuliku niiskustaseme. Mesilasvaha, eeterlikud õlid, vitamiinid ja taimeekstraktid on head tundlike huulte hooldamiseks. Kindlasti loobu selliste toodete kasutamisest, mille koostises leidub alkoholi või petrooleumi – neil on omadus huuli veelgi kuivatada. Kui juhtub, et huulepalsam saab otsa või seda pole käepärast, ent huuled vajavad kohest niisutamist, kanna huultele esmaabi korras õhuke kiht niisutava toimega näokreemi.

 

HUULTE MASSEERIMINE JA KOORIMINE

Ühe rohkem teatakse näo ja keha koorimise vajalikkusest, kuid huuled jäetakse siinkohal tihti tähelepanuta. Huuli tuleks koorida kaks korda nädalas: kuna surnud naharakkude tekkimine võtab aega, siis liiga sage koorimine võib kahjustada huuli, kuna maha kooritakse uus õrn nahk. Seega võib liigne koorimine huuli ärritada ja liigselt kuivatada. Huulte koorimiseks võib kasutada pehmetoimelist näokoorijat, kuid suurepäraseid koorijaid saab imelihtsalt valmistada ka kodus omal käel:

  • Sega kokku pisut kaerajahu ja jogurtit ning koori saadud massiga huuli
  • Sega kokku pisut mett ja naturaalset suhkrut – suurepärane koorija, mis teeb huuled eriti pehmeks
  • Koori huuled, hõõrudes neid tomatilõigu või pooleks lõigatud viinamarjaga

Kõige parem vahend huulte masseerimiseks ja lahtiste nahahelveste eemaldamiseks on pehme hambahari. Hõõru huuli sooja jooksva vee all õrnalt hambaharjaga. Teise võimalusena võid kanda puhastatud huultele veidi niisutavat palsamit ja seejärel hõõruda huuli hambaharjaga. Kindlasti jälgi, et sa hõõrumisega liiga hoogu ei satuks! Lahtised nahatükikesed võid ettevaatlikult huultelt maha tõmmata, kuid kindlasti ei tohi tirida nahka, mis on veel huulte küljes kinni. Pärast hambaharjaga masseerimist ja koorimist kanna huultele niisutavat vahendit. Hambaharja ei tohi kasutada juhul, kui huuled on lõhenenud ja katki.

 

Pakun välja ka mõned erinevad salvid ja palsamid huulte niisutamiseks huulte niisutamiseks. Meeleolukat katsetamist ja igaühele selle oma ja õige leidmist:

 

Sheavõi viinamarjaseemneõliga
  • 1 osa sheavõi
  • 1 osa viinamarjaseemneõli

Kanna igal õhtul enne magamaminekut huultele.

 

Kakaovõi oliiviõliga

Oliiviõli niisutab, kakaovõi aga moodustab nahale kaitsva kihi ja aitab seeläbi taastada naha niiskustaseme.

 

Kakaosalv

Sulata segu kausi sees veevannil tasasel tulel, sega koostisosad ja seejärel jahuta. Salv niisutab, pehmendab ja kaitseb huuli.

 

Meepalsam
  • Lahusta 1 spl mett 1 tl veega,
  • soojenda segu madalal kuumusel, lase jahtuda ja kanna seejärel huultele.

Võid kasutada enne magamaminekut ja jätta peale kogu ööks. Kui soovid siiski maha loputada, hoia meepalsamit huultel vähemalt 10 minutit ning loputa siis maha sooja veega.

 

Loe ka meie varasemat postitust: Tee ise tõhusalt toimiv huulepalsam

 

Kasutatud materjal:

  • K. Kolmann “Terve välimuse heaks: rahvameditsiini ravivõtted ja looduskosmeetika”

Main Menu