Miks on villane nii mõnus ja soe?

Vill on juba oma olemuselt unikaalne materjal – pehme, vastupidav, hästi niiskust imav ning kehatemparatuuri reguleerivate omadustega. Hoolimata igat sorti mahumaterjalide uurimiseks kulutatud miljonitest tuleb tunnistada teatud villa omaduste paremust. Lisaks sellele on läbi aastate toimunud ka villa kui materjali areng. Veel hiljuti lõhnas villane rõivas juba pärast lühikest matka ebameeldivalt, seda oli raske pesta ja lisaks torkis see vastu keha kandes hirmsasti. villaneKuid niimoodi oli see varem.

Kõige kvaliteetsem on meriinolamba vill, mis tuleb Uus-Meremaalt. Tegemist on maailma pehmeima villaga, mis peaaegu et ei ajagi ihu kihelema, seda tänu pikkadele ja pehmetele kiududele. Vill annab sooja ka märjana, muutes selle ideaalseks materjaliks pikemate või lühemate peatustega tegevuste ajal. Kuna villakiud sisaldavad endas õhku, ei kaitse see mitte ainult külma, vaid ka sooja eest. Vill on suurepärane materjal erinevate klimaatiliste tingimuste ja tegevuste tarbeks. Villa iseloomustavad järgmised head omadused:

  • villa kiud sisaldavad muuhulgas valke, mille keemiline struktuur annab villale elastsuse, venimiskindluse ja pehmuse
  • kokkupuutel veega vabastavad kiududes leiduvad valgud sooja
  • villa kiudu iseloomustab suur niiskusimavus – kiud võivad imada endasse sellise koguse niiskust, mis vastab 30% nende kaalust kuivana, ilma et vill ise tunduks märg
  • villa kiud sisaldavad ka suure koguse õhku, mis isoleerib nii külma kui sooja

Beebi ja väikelapse riietamine sügis-talvisel hooajal Üheks peamiseks võtmesõnaks lapse tervisliku riietamise juures on rõivaste materjal. Lapsele parim on ikka naturaalne materjal, milleks on kangas siidi ja villa segust, orgaanilisest puuvillast, bambusest või täisvillast. Milline materjal neist valida ja mitu kihti lapsele selga panna, oleneb muidugi väga õues olevast ilmast või toas valitsevast temperatuurist.

Olgu aga laps vankris magamas või õues mängimas, esimene kiht vastu ihu võiks sügis-talv-kevad hooajal olla siidi-villane aluspesu või beebibody. Viimase näol on tegemist materjaliga, mis hingab, on soe, imab niiskust ning hoiab märjaks saanud koha soojana. Vill aitab ka lapse õiget kehatemperatuuri hoida, mis on eriti oluline just vastsündinu puhul. Kui laps higistab, siis siidi-villa riided imevad niiskuse endasse, seega ei jää see materjal vastu ihu olles märjaks. Kui näiteks väikelaps mänguväljakul end märjaks jookseb, aga hiljem rahulikumat mängu alustab, siis on oluline, et särk tema seljas kuiv oleks.

Puuvillased pluusid saavad märjaks ning muutuvad vastu ihu külmaks, aga siid-villa särgid seevastu imavad suure osa niiskusest endasse, kuid isegi märjaks saamise puhul püsib villane ikkagi ihu vastas soojana. Ka kärus magavate laste puhul tasuks endale selgeks teha, et see, mis on näpu vahel paks, ei pruugi alati olla soe. Laps võib magada kohevas, paksus, sünteetilises magamiskotis, paksud kohevad polüestrist beebipapud jalas.

Võib küll tunduda, et nüüd on ta maailma kõige soojemates riietes, kuid tegelikult võib juhtuda hoopis nii, et tema jalad higistavad, kattuvad külma higiga ning on lõpuks hoopis jääkülmad. Sama näiteks, siidi-villa riided, villased sokid, jakid ja kombenesioonid ei ole nii kohevad ning suured, kuid hoiavad märgatavalt paremini sooja, juhivad õhku ning boonusena lasevad lapsel end ka paremini liigutada. Samuti tasub polüestrist magamiskotile ja beebipapudele kindlasti eelistada lambanahast vankritaskut ja papusid.

lambanahast-jalatasku heitmann lambanahksed papud kropsuga suur Kogu eelnev jutt villase ning siidi-villase pesu headusest polnud mõeldud aga ainult lastele. Täpsel samamoodi tasub kindlasti ka igal täiskasvanul osta endale siidi-villane aluspesu, villased sokid, kindad ja jakid. Esiteks muidugi saab nii kõik omal järgi katsetada, kuid märksa olulisem on kõik see aktiivne tegevus, mida saavad nii mehed kui naised ka sügis-talvise perioodil tänu siidi-villase pesu headele omadustele endiselt harrastada – õuemängud lastega, suusatamine, lumelauasõit, matkamine, kepikõnd, rattasõit, jooksmine jms.

Kasutatud materjal:
  • http://www.hong.ee/index.php?id=17
  • http://www.okobeebi.ee/?p=353

Otsi kategooria järgi