Villaste riiete hooldus

Mõnusad ja pehmed villased kampsunid, villa-siidi soe pesu, pestavad lambanahad ja muu sarnane vajab erilist hooldust, et temast kaua rõõmu oleks. Enamasti on tegemist ju ikkagi väärtuslike esemetega. Kuna hooaeg veel kestab, siis oleks nüüd paras aeg korrata üle paar nippi.

Villal on suurepärased omadused, mida pole ühelgi teisel looduslikul kiul- tänapäeval nimetatakse seda multifunktsionaalsuseks.

Nimelt, kui on palav, siis vill jahutab ning kui on külm, siis vill soojendab, samas ei tõuse temperatuur villasest riide sees üle 37 C, sest vill hingab.

Mistõttu on ta hinnatud just palavate suvepäevade ajal beebide mähkmepüksteks. Lisaks on vill võimeline imama endasse 30% omakaalust ilma et ta tunduks märjana. Muide vill tundub ka märjana soe (puuvill muutub märjalt külmaks) ning on ka antistaatiline. Kõik need omadused kehtivad siis, kui tegemist on sünteetiliste kemikaalidega töötlemata villaga. Tavapoes saadavad villased riided on töödeldud putukatõrjevahendiga, mõnikord on tunda isegi üsna vänget petrooleumi haisu. Tihtipeale tekitab just see aine nahaga kokkupuutel sügelemist ja ebamugavust. Muidugi on lisaks ka suured erinevused lammastel, sest Eesti maavillane on oma olemuselt juba karedam kui aluspesuks mõeldud meriinovill.

Teatavasti on vill üks laisa perenaise materjal.

Kuidas nii? Kui tegemist on keemiliselt töötlemata villaga, siis suudab ta ennast ise puhastada niiskes õhus, näiteks higi- või suitsuhaisuse kampsuni  või pissised mähkmepüksid riputada ööseks rõdule või õue, eriti kui on selline mõnus udune ja niiske õhk. Hommikuks on nagu uus ja pestud! Üldiselt võtavad villased riided väga halvasti lõhnu ja mustust külge.

Disana vanutatud villakombed beebidele on samuti lihtne puhtad hoida, sest kui lähebki poriseks, laske sel poril kuivada ja siis pudistage see lihtsalt kangalt ära. Samas on vanutatud vill vihma- ja lörtsikindel. Kõige suuremaks eeliseks aga on loomulikult suhteliselt õhukese materjali soojapidavus, mis võimaldab lapsel vabalt ringi liikuda ja ronida ning mütata lumes, ilma et hakkaks higistama. Ja õues magamiseks ideaalne. Päris kahju on teinekord kangetest puhvis Michelini mehikestest, kes tatsavad nagu robotid (jutt käib muidugi tavapoe kombedest).

Villa-siidi aluspesud on äärmiselt praktilised meie kliimas.

Austraalia meriino lammastelt pärit vill segatakse India siidi ja lambavillaga. Tulemuseks on pehme ja vastupidav materjal. Mõlemal materjalil on omadus, et külmaga soojendab ja kuumaga jahutab.

Living wool /silk on eriti hea imavusega, samas hingav ja temperatuuri reguleeriv. Kannatab hästi ka masinpesu 30C villapesuga. Pesemisel kasutada kindlasti villapesuainet, mis tagab pesu pikaajalise pehmuse ja vastupidavuse.

Nii beebiga õues käies (suure palavaga või rõske külmaga) kui ka lastel lasteaias on nii tagatud, et laps ei külmeta või higista ja paksu fliisi asemel piisab õhukesest särgist,

Living Crafts kasutab ainult öko-villa, mis on käsitsi pöetud lammastelt ning mida pole töödeldud kemikaalidega, vaid looduslike ensüümidega. Ensüümidele lisatakse papaia ja roosuhkru fermente. Vill on nii ihule pehme ja mugav ning sobib suurepäraselt ka allergikutele ja tundliku naha puhul.

Nagu ikka, on looduslikud pesuvahendid tõhusad ja loomupärased just selliste kangaste hoolduseks.

Tavaline pesupulber lõhub liialt kangast ja muudab villased riided karedaks ja ebameeldivaks.

Kui ei ole kodus käepärast villapesuainet, siis võib hädapärast kasutada ka šampooni või oliiviseepi.

Loomulikult on aga spetsiaalselt villaste riiete pesuks mõeldud vahendites just need ained sees, mis lisaks puhastamisele ka hooldavad kangast ja muudavad ta kauakestvaks.

Oluline on käsitsipesul mitte hõõruda ja väänata, vaid mudida. Kindlasti kasutada pesemiseks leiget või jahedat vett, sest vill tõmbub muidu kokku. Kuivama panna tasapinnale, näiteks froteerätiku peale kuivatusrestile. Uuemate pesumasinatega võib kasutada ka villaprogrammi.

Living Craftsi sooja pesuga olen kogenud, et ka tavapesudega 40C pestes ei ole midagi hullu juhtunud, aga see tuleneb nende erilisest kangakudumise tehnoloogiast.

Veel üks nipp:

Näiteks tasub pärast 4 pesu loputada villaseid tooteid lanoliiniga, et anda tagasi pehmus ja enesepuhastusvõime. Siis saab taas higihaisuse villasärgi vaid rõdul tuulutades värskeks, ilma pesemata.

Veel üks nipp:

topilise kampsuni saab siledaks pusakiviga, mis eemaldab õrnalt tupsud kangast lõhkumata. Pusakivi peab vastu aastaid.

Veel üks nipp:

plekid saab maha sapiseebiga, pigem eelistada siin vedelat sapiseepi, mis kanda plekile ja lasta 10 min toimetada, siis pesta, nagu tavaliselt. Tahke sapiseebiga võib villase riide kogemata äravildistada.

Veel üks nipp:

Riidekoidele (ladina keeles Tineola bisselliella) maitsevad eriti hästi just keemiliselt töötlemata villased riided ja karusnahad seal sisalduva keratiini tõttu. Nende põhiline tegevusaeg on maist kuni septembrini. Seetõttu tasub hooaja lõppedes panna riided minigripiga kilekotti või mõnda teise õhukindlasse kasti. Eelnevalt tuulutada riided värskes õhus, sest koiliblikate tõugud vajavad arenguks rahu ja pimedust. Lisaks hoiab koiliblikad eemal ka lavendel ja punane seeder.

Kui kahtlustate koiliblikate olemasolu, siis pakkige villased riided kilekotti ja pange paariks päevaks sügavkülma.

Teksti koostas: Pille-Riin Özmen, Looduspere OÜ

Kasutatud materjal:

Disana.de

livingcrafts.de

Main Menu