Soovitusi eluks koos sääskedega

On olnud sooja, vihma ja tuuli, on mõnus-mõnus-mõnus hiliskevadine aeg – aeg õhtusteks istumisteks toredate sõpradega ööbikute laksutamise saatel, aeg vallatuteks kevadgrillideks. Paraku aga on see ilus aeg ka sääskede aeg, sel aastal ehk küll pisut tagasihoidlikumalt kui mõnel varasemal aastal, kuid siiski.

Loomulikult on sääskede peletamiseks välja mõeldud ka hulgaliselt erinevaid vahendeid, kuid kas olete mõelnud ka sellele, et tavakaubandusest nii lihtsalt kättesaadavad sääsetõrjevahendid võivad olla lisaks sääskedele mürgised ka teile ning teie lastele. Nimelt sisaldavad need peamiselt ainet nimega N, N-dietüül-mtolüamiid ehk DEET, mis mõjutab sääski nii, et nad ei tunne inimese lõhna. Uuringud on tõestanud, et just seesama aine mõjutab tegelikult ka inimese närvisüsteemi, eriti tundlikud on sellisele mõjutusele aga väikelapsed. Mõtlemapanev, eksole?

Tegelikult on sääskede peletamiseks väga lihtne ka ise vahendeid teha,

selleks leiab koostisaineid tavalisest köögikapistki. Kodused sääsetõrjevahendid on puhtamad, odavamad ja ohutumad. Looduslike vahendite ainus miinus võrreldes keemilistega on see, et neid tuleb peale kanda sagedamini – umbes kord tunnis. Enne sääsetõrjevahendi valmistama asumist tasuks aga teada, et sääski meelitavad ligi teatud lõhnad. Sääsed tunnevad “toidu” lõhna kuni 50 meetri kaugusele. Eriti meeldivad neile:

  • Süsihappegaas. Eritad seda rohkem, kui oled trenni teinud või sul on lihtsalt palav. Süsihappegaasi eritab ka põlev küünal, sestap tasub seda kasutada sääskede kõrvalejuhtimiseks. 
  • Piimhape. Seda eraldub su higisse rohkem trenni tehes või kui oled söönud rohkem soolaseid või kaaliumirikkaid toite, nt banaanid (sääskede erilised lemmikud), kartul, apelsin, spinat, rosinad, täisteratooted jt. Nii et, veetes aega kohas, kus on palju sääski, tasub neid toiduained vältida ja pärast sportimist duši all käia. Võid sääski ära petta ka higise sokiga, asetades selle endast kaugemale.
  • Lille- ja puuviljalõhnad. Neid levitavad näiteks kosmeetikumid, mida oled kasutanud – dušigeel, šampoon, deodorandid, aga ka pesuloputusvahend, millega riideid loputasid.
  • Niiskus. Sääski meelitab ligi isegi väike hulk vett, nt niisked taimed. Seisev vesi on neile aga ideaalne paljunemiskoht. Nii et järve äärde pole õhtul just kõige mõistlikum piknikule minna.
  • Tumedad riided. Kanna heledaid ja pikkade käiste/säärtega riideid.

Parim viis sääskede peletamiseks on seega kasutada lõhna, mis neile ei meeldi

ja mis oleks piisavalt tugev inimese kehalõhna maskeerimiseks. Koduste sääsetõrjevahendite puhul tasub aga meeles pidada, et iga inimese organism ja lõhnad on erinevad ning vahend, mis ühel inimesel kõik sääsed ümbert peletas, ei pruugi seda teise puhul üldse mitte teha. Kuid kuna kodused vahendid on odavad ja kergesti kättesaadavad, on neid ka lihtne katsetada, et leida just endale sobivaim vahend.

Keha lõhna varjavad eeterlikud õlid

 

Centifolia eukalüptiõli

Sidrunheinaõli, sidruniõli, eukalüptiõli, lavendliõli, kaneeliõli, kastoorõli (ehk riitsinusõli), rosmariiniõli, seedriõli, piparmündiõli, nelgiõli, küüslauguõli, männiõli, basiilikuõli, köömneõli, neemipuuõli, teepuuõli jt. Ka võib teha ise õlisid raudürdist, kirbumündist, loorberist, naistenõgesest jms. NB! Lahjendamata kujul tohib nahale määrida vaid üksikuid eeterlikke õlisid, näiteks teepuu- ja lavendliõli.

Eeterlikest õlidest sääsetõrjevahendit tehes tasub järgida rusikareeglit: 5-10% eeterlikku õli ehk üks osa eeterlikku õli ja 10-20 osa baasõli või alkoholi. Nii et väiksema koguse tegemiseks kasuta 10-25 tilka eeterlikku õli ja kaks supilusikatäit baasõli või alkoholi. Ühte segusse tasub segada kahte eeterlikku õli. Baasõlideks sobivad oliiviõli, päevalilleõli, nõiapuupähkliõli; alkoholina võib kasutada viina. Hoia saadud segu tumedas pudelis, otsese päikese eest varjus ja jahedas.

Ära mine eeterlike õlide kasutamisega liiale, kuna suuremas koguses kasutades võivad need nahka ärritada. Kindlasti kasuta puhast eeterlikku õli, mitte aroomiõli. Mõistagi ära kanna eeterliku õli segu katkisele nahale ning väldi selle sattumist silma. Tea ka seda, et looduslik ei tähenda alati ohutut, kuna paljud inimesed on ka eeterlikele õlidele allergilised. Sestap tuleks neist valmistatud vahendit esmalt proovida esmalt nahal väikesel pinnal. Eeterlikest õlidest tehtud segusid tupsuta pulsikohtadele, nt randmel, meelekohtadel ja kaelal.

Veel kodustest vahenditest, mis sääskedele ei meeldi

Naturaalia sojavahast küünalFiore D'Oriente viirukialus

  • Eelpool loetletud eeterlikes õlides kasutatud taimi võib sääskede peletamiseks kasutada ka muul moel, näiteks põletada sidrudrunheina- või lavendlilõhnalist viirukit. Õues istudes kasuta spetsiaalset sääski peletavat viirukit – et selle lõhna oleks aga tunda, pane hõõguma mitu viirukit (vähemalt neli) ja ümbritse soovitud ala nendega. Vastasel juhul hajub lõhn liialt ära.
  • Võid eespool loetletud taimi ka otse nahale hõõruda, näiteks lavendlit, basiilikut, piparmünti. Neid taimi võid ka purustada, keerata kaelarätiku sisse ning panna räti kaela või käe ümber.
  • Küüslauku võib ka puhtalt nahale määrida, samuti aitavat see sääskede vastu sisse süües. Tõsi, see lõhn võib lisaks sääskedele peletada su ümbert ka muud, sealhulgas toredad, kaaslased.
  • Istuta koduaeda või rõdule saialilli – nendegi lõhn ei olevat sääskedele meeltmööda.
  • Sääski aitab peletada ka tavaline äädikas – lahjenda, pane spreipudelisse ja muudkui pihusta.
  • Lastele võib peale pihustada ka raudrohust, rosmariinist või mõnest muust taimest tehtud teed.
  • Sääskedele ei meeldi ka vanilli lõhn, kuid see peab olema puhas ja ehtne vanill, mitte vaniliin. Lahjenda seda vees ja piserda endale peale või sega vanill oliiviõlisse ja õlita end sisse.
  • Võid taskusse pista ka mõned nelgiterad ja neid aeg-ajalt mudida, et neist lõhna eralduks.
  • Väidetavalt aitab sääski peletada ka igapäevane B-vitamiini või (õlle)pärmi söömine, kuna B-vitamiin muudab keha lõhna. Ise seda küll ei tunne, aga sääskedele see ei meeldivat. Eriti mugav on teha kevadine õllepärmi tableti kuur – paneb ühtlasi ka juuksed ja küüned kasvama.
  • Sääskede peletamiseks sobivad ka kõiksuguses salvid, mida muidu kasutatakse haigena – mentooli ja eukalüpti sisaldavad salvid ja kreemid, ka Vietnami salv, tiigrisalv jms.
  • Sääskedele ei meeldi ka tuul ja jahe õhk, nii et võid enda panna tööle ventilaatori.

Koduste sääsetõrjevahendite tõhusust vähendavad päikesekaitsekreemid, ka lahjendab neid niiskus ning need aurustuvad tuule käes.

Kes ei viitsi katsetada ega erinevad aineid omavahel kokku segada, võib osta juba valmis segatud loodusliku sääsetõrjevahendi või sääsetõrjesegu lastele

Fiore D'Oriente sääsetõrjevahend lastele 50ml

Loe Looduspere blogist veel:
Kuidas leevedada sääsepunnide sügelemist?
Kuidas hoida eemal sääsed ja puugid?

 

Kasutatud materjal:

  • http://www.bioneer.ee/eluviis/tarbimine/aid-8238/Looduslikud-s%C3%A4%C3%A4sepeletajad-%E2%80%93-odavad-ja-ohutud-#disqus_thread

Main Menu