Peavalu ja migreeni põhjustavad toidud

Kõik me oleme kokku puutunud oma elus peavaluga, kes rohkem, kes vähem. Hädas on inimesed, keda tabab migreen regulaarselt iga kuu või isegi iga nädal. Sellega kaasnevad tihti ka muud sümptomid nagu iiveldus, väsimus ja valguse-müratundlikkus.

Mis põhjustab migreeni ja peavalu?

Pööran siinjuures tähelepanu ennekõike nendele põhjustele, mida on võimalik vältida. Nagu olen alati toonitanud, siis ennetus on enamasti odavam ja lihtsam, kui ravi. Peavalule pole enamasti ühte kindlat põhjust, sest inimesed on erinevad ja tundlikkus teatud ainetele annab ennast märku erineval viisil. Siin saab igaüks ise jälgida, millele just sinu keha reageerib.

Õnneks on migreen selline sümptom, mida akadeemiline meditsiin on põhjalikult uurinud ning üritanud leida nii põhjused kui ka leevendavaid ravimeid. Aga nagu ravimitega ikka, siis tihti on kõrvalmõjude nimekiri pikk. Kuidas siis ikkagi ise ennast aidata? Jälgi alltoodud toiduainete puhul, kas mõni nendest tekitab ehk ka sinul peavalu vähemalt 50% juhtudest. Väga harva saab öelda, et näiteks parmesani juust tekitab alati peavalu, kõik oleneb olukorrast, kuid kui märkad, et tihtipeale pärast juustu söömist tunned ennast halvasti, siis võiks selle toiduaine tarbimist piirata. Enamasti tekivad esimesed sümptomid 4-12h jooksul.

Kui sa pole päris kindel, siis tee enda jaoks test ja jäta teatud toiduaine oma menüüst välja 4 nädalaks ning vaata, kuidas ennast tunned. Kas peavalud vähenesid?

Peamised peavalu põhjused

  1. Stress, ilmastiku muutus, unetus
  2. Menstruatsioon, hormoonid
  3. Ere valgus (ekraanid, päike jne)
  4. Toit, alkohol

Millised toiduained siis oleks hea enda jaoks üle vaadata, et saada selgust?

Nagu eelnevalt mainitud, siis see , mis ühele on hea võid teisele olla halb. Vaatame lähemalt, millised toiduained tekitavad enamasti peavalu.

  1. Alkohol on pea 36% küsitletud inimestest peavalu põhjuseks. Enamasti mainiti punast veini, arvatavasti tanniini sisalduse tõttu. Samuti on alkohol teadaolevalt dehüdreeriv, ehk viib kehast vedelikku välja ja veepuudus on samuti oluline peavalu põhjus.
  2. Kohv on huvitaval kombel nii migreeni põhjustaja kui ka leevendaja. Nimelt igapäevaselt kohvi joov inimene võib selle puudumisel saada kõva peavalu. Samuti aga võib migreen tulla, kui juua liiga palju kohvi päevas. Siin on küll võimalik ise ennast jälgida ja leida õige tasakaal. Arvestades, et kohv on sõltuvust tekitav aine, siis soovitan kindlasti piirata kohvi tarbimist. Olen ise jälginud, et esimeste peavalu tunnuste ilmnemisel üks väike tass kohvi teeb imesid ning peavalu kaob.
  3. Juustud, eriti kauem laagerdunud juustud on samuti levinud peavalu põhjus. Seda just laagerdumisel valkude lagunedes tekkiva aine türamiini tõttu. See aine põhjustab ajus teatud veresoonte ahenemist, mis omakorda põhjustab peavalu. Jälgi enda puhul, kas need juustud võivad olla ka sinu migreeni põhjuseks: cheddar, feta, parmesan, hallitusjuustud, gouda, nö kollased juustud.
  4. Töödeldud liha nagu vorst, sink, peekon jne sisaldavad enamasti nitraate, mis aitavad lihatoodetel säilida ja oma värvi säilitada. Lisaks peavalule on nitraat kahjuks ka vähi tekitaja, seega tasub kindlasti pakendil olevaid koostisaineid lugeda ja teha oma tervise jaoks õige valik.
  5. Monosoodiumglutamaat ehk maitsetugevdaja E621 on teada tuntud paharett, mis on eriti lastele väga kahjulik, kuid samuti paljudele täiskavanutele tekitab mitmeid kõrvalmõjusid nagu migreen, suukuivus, uimasus jne. Enamasti kasutatakse maitsetugevdajat ka maitsestatud krõpsudes, Hiina, India ja Tai restoranides ning vorstides, pelmeenides jne. Maitsetugevdajaid tasub vältida, kui vähegi võimalik
  6. Kunstlikud magustajad, nagu aspartaam ja teised, mida leidub gaseeritud jookides, maiustustes ja nätsudes.
  7. Külmad toidud nagu smuutid, jäätis jne. Kui neid süüa liiga kiiresti. Naudi oma lemmikut rahulikult väikeste ampsudega.
  8. Soolased toidud, kui tarbid regulaarselt liigselt soolatud toitu, siis võib see olla samuti peavalu põhjuseks. Rohke soola tarbimine võib tekitada kõrget vererõhku ning see omakorda tekitab peavalusid. Soola tarbimise vähendamine on testimisel vähendanud migreeni patsientide peavalu hoogusid.

blogi

Esimeste sümptomitega võib proovida järgmist:

  1. Joo vett, sest enamasti tarbime me liiga vähe puhast vett
  2. Lisa vette magneesiumtsitraati või aluselist soola
  3. B vitamiinid on samuti teada-tuntud abilised peavalu vastu
  4. Eeterlikest õlidest lavendel ja piparmünt
  5. Tee soe vann, lisa meresoola, pane hubane valgus
  6. Tee üks väike tass kohvi
  7. 10-12 mandlit annavad sama efekti kui 2 aspiriini tabletti. Mandlid sisaldavad salitsiini, millel on põletiku- ja valuvaigistav toime, lisaks on mandlis magneesium, mis lõdvestab lihased

Kasutatud allikad:

Migraine Triggers: An Overview of the Pharmacology, Biochemistry, Atmospherics, and Their Effects on Neural Networks

Does Too Much Salt Cause Headaches?

Migraine MLT-Down: An Unusual Presentation of Migraine in Patients With Aspartame-Triggered Headaches

Does monosodium glutamate really cause headache? : a systematic review of human studies

Tyramine

Salitsiin

Loe lisaks:

Uni ei tule ja unetus vaevab?

 

Main Menu