Pähklid turgutavad organismi

Varasemal ajal ei möödunud ühtegi jõulupüha ilma metsast korjatud sarapuupähkliteta. Tol ajal oli kombeks panna jõulupudru sisse paar pähklit ja see, kes need endale sai, leidis uuel aastal õnne. Need olid omamoodi toredad, teistmoodi ajad.

Nüüdsel ajal aga on puhastatud pähklid kõikjal saadaval, pealegi suures valikus.

Pähklid on toitvad ja tervislikud toidulisandid, mis oma võrdlemisi suure rasvasisalduse juures ei anna teragi kolesterooli.

Pisike peotäis toiduga või niisama näksides ei tee kedagi paksuks – see-eest saame neist nii vajalikku oomega-3-rasvhapet.

Tõepoolest annab 100 g pähkleid keskmiselt 628 kcal energiat – samapalju annab ka 100 g sealiha või šokolaadi.

Kuna pähklituumad on väga kerged, siis näiteks ühest 150 g pakist jätkub pikemaks, kui me just mõne raske haiguse järel tervet pakki korraga ära ei söö. Pähklikoogi valmistamiseks kulub heal juhul pool klaasi pähkleid, kuid tervet kooki me ju korraga ära ei söö.

Pähklid ongi rohkem toidulisand kui põhitoidus, millest kõht täis süüakse. Juba üsna väike kogus kustutab nälga, lisab toidule head maitset ja pealegi ravib meid mõistlikul kasutamisel. Pähklites on küll rohkesti õli, kuid rasvhappeline koostis on ideaalne küllastamata rasvhapete osas.

Sarapuupähklite rasvas on oleiin-, linoleen-, palmitiin-, müristiin- ja steariinhapet ega ole teragi kolesterooli. Lisaks heade omadustega õlile on tuumades veel orgaanilisi happeid, parkaineid, C-, B-grupi ja PP-vitamiini, karoteeni, eeterlikku õli, kiudaineid, raua-, kaaliumi-, fosfori-, kaltsiumi-, magneesiumi- ja koobaltisooli; mikroelementidest veel seleeni, joodi, vaske, niklit, mangaani jt. Samuti sisaldavad pähklid valke ja süsivesikuid. Pähklite söömisel pole vaja karta kõhukinnisust, sest neis on palju kiudainet.

Vanemad inimesed peaksid kindlasti enne tarvitamist peenestama pähklid näiteks kohviveskis, et organism saaks paremini toitaineid omastada.

Tegelikult oleks meil kõigil tervislik süüa hommikuti koos toiduga vähemalt 1 tl kuivatatud pähklipulbrit. Korraga võib peenestada kohe suurema hulga pähkleid, segada need mee või paksu moosiga ning sulgeda purki. Nii on neid hõlbus tarvitada pudru või saia peal.

Ka võiks igal söögikorral pähklid kausikesega laual olla, et neid pärast sööki krõbistada (asendavad suurepäraselt magustoitu). Pähkleid võib lisada kõikidele toorsalatitele, need sobivad nii porgandi-, peedi-, hapukapsa-, spinatisalatisse kui ka magustoitudele, müslile ning kreemidele. Pähklid on asendamatud lisandid ka küpsetistes.

Kuna jõuluaeg on nüüd juba päriselt kätte jõudnud, soovin jagada mõnda Looduspere tiimi poolt järgi proovitud ja lemmikuks kujunenud pähklirikast retsepti, mille järgi valmistatu sobib suurepäraselt ka jõulukingiks või jõululauale lisamiseks.

Šokolaadi-pähkli küpsised

Kuumuta ahi 180-kraadini (160 kraadi õhuga ahjus). Sega jahu, suhkur, muna, sool ja või tükiliseks tainaks. Haki pähklisegu peenemaks ja lisa tainale. Tõsta lusikaga küpsetuspaberile väikesed kuhjakesed, küpseta 8 minutit ja lase jahtuda. Kleebi kaks küpsist omavahel šokolaadikreemiga kokku.

Magusad mandmagusad mandlidlid

Need magusad mandlid meenutavad kuulsaid Olde Hansa mandleid. Antud koguseid järgides saad mahedad vürtsikad mandlid. Kui soovid vürtsikamaid, võid vürtside hulka retseptis tõsta.

Sega kausis suhkur, vürtsid ja sool. Lisa kergelt klopitud munavalge ja vesi. Lisa mandlid ja sega nii, et need oleks ühtlaselt suhkruseguga kaetud. Tõsta mandlid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Rösti neid 150-kraadises ahjus umbes 30 minutit, kuni mandlid on krõbedad ja kergelt pruunistunud. Kohe küpsetamise alguses keera mandleid paar korda, et need küpsetuspaberi külge kinni ei hakkaks. Keera paar korda ka küpsetamise ajal. Lase toatemperatuuril jahtuda.

Kodune pähklivõi

Pähklid röstida vastavalt soovile, jahutada ka koored eemaldada. Koored tulevad kiiresti maha, kui jahtunud röstitud pähkleid käte vahel hõõruda. Jahtunud ja kooritud pähklid asetada köögikombaini ja purustada algul jääpurustaja või pulseerival režiimil. Kui pähklid on purustatud, keera köögikombaini kiirus peaaegu maksimumi ja püreesta seni, kuni hakkab eralduma õli ja segu muutub terajast kleepjaks. Selleks kulub umbes 2-5 minutit, sõltuvalt köögikombaini võimsusest. Lase veel paar minutit töötada, lisad mesi ja kookosrasv või pähkliõli. Kui soovid vedelemat tulemust, võid lisada veel pisut õli. Soovi korral võid lisada just oma lemmikmaitseid, nagu toorkakao, kaneel vms – just seda, mis teeb sellest pähklivõist maailma parima pähklivõi.   Kasutatud materjal:

Main Menu