Milline on kõige parem küünal?

Küünlad annavad pimedal ajal hubast valgust ja loovad meeleolu. Poest saab osta parafiinist, steariinist, sojavahast ja mesilasvahast küünlaid. Enamuse jaoks pole vahet, mis neil laua peal valgust annab ja valivad ainult välimuse ja hinna järgi endale sobiliku. Enda tervisest ja keskkonnast hoolivad inimesed siiski vaatavad veidi lähemalt koostisaineid. Mis vahet nendel küünaldel siis ikkagi on?

Parafiinist küünlad

Kõige levinum ja odavam küünla valmistamise tooraine on parafiin, mida valmistatakse naftatööstuse jääkainest ning hind sõltub ka suuresti maailmaturu nafta hinnast. Parafiin on naftast deparafiinimisel eralduv värvitu vahataoline saadus. Siin on mängus miljardid eurod ja kasumid ning keskkonnale erilist tähelepanu ei pöörata. Parafiinist küünlad eraldavad ka kõige rohkem CO2 ning jätavad endast seega kõige suurema ökoloogilise jalajälje.  ¾ kõigist küünaldest valmistatakse parafiinist, sh kõige popimad on teeküünlad.

nafta_t66stus

Olenevalt valmistamise viisist on ka siin erinevused, kuidas küünal põleb, kui palju tahma ajab või pärast põlemist üle jääb ning kas värv on ainult peale kantud või läbib tervet küünalt. Odavad küünlad eraldavad põledes kahjulikke jääkaineid õhku, sh vääveldioksiidi, mis on sisse hingates kahjulikud ning tundlikele inimestele ei sobi. Kõige kahjulikumad ja isegi vähki tekitavad ained, tulevad hoopis värvist, lakist või sünteetilistest lõhnaainetest.

Kõige odavam ja lihtsam on tehases pressida parafiinigraanulid kokku ja lisada taht. Tihtipeale on küünal kergem, kui teised, lähemalt vaadates võivad olla nähtavad graanulid või väikesed õhuaugud küünlas. Samuti põlevad nad väga kiirelt läbi ja lõhnavad intensiivselt ja kunstlikult.

Steariinist küünlad

Tähtsuselt teine tooraine on steariin, mida  valmistatakse taimsest või loomsest toorainest. Enamasti valmistatakse neid palmi- või sojaõlist. Kõlab päris hästi, kuid siingi peab jälgima päritolu ja valmistaja sertifikaate.  Palmiõli saadakse õlipalmi viljade pressimisel, ta on taastuv tooraine ja inimesele kahjutu. KUID tõelised keskkonna sõbrad jälgivad siin hoolikalt, kas tegemist on tavapõllundusega või öko sertifikaadiga, sest palmipuude istutamiseks hävitatakse tuhandeid km2 vihmametsa ning seetõttu on palmiõli sattunud suure põlu alla. Euroopa Liidus on kombeks toodetele märkida, et need ei sisalda palmiõli. Öko sertifikaadiga palmiõli toodete jaoks saadakse tooraine metsa laastamata ja kohalikke keskkonna tingimusi arvestades.

palmi6li

Valmistamisel sulatatakse vaha ja valatakse vormi. Need küünlad on raskemad ja põlevad tunduvalt kauem, kui parafiinist küünlad. Üksikud käsitöömeistrid valmistavad ka nö uputamise meetodil küünlaid, kus kiht kihilt kastetakse taht kuuma vahasse ning saadakse nii eriti vastupidav ja kvaliteetne küünal. Küünla tooraine reedab hind: steariinküünal on peaaegu kaks korda kallim parafiinist küünlast.

Mesilasvahast küünlad

Kõige kallim ja kvaliteetsem on mesilasvaha, mille osakaal küünalde müügist jääb kõvasti alla 0,5%. Tihti on tal kergesti tuntav kärjemuster.

Mesilasvaha valmistavad töömesilased, kes väljutavad seda oma vahanäärmetest kärgede valmistamiseks. Vahanäärmed paiknevad töömesilaste tagakeha kolmandal, neljandal, viiendal ja kuuendal kõhulookel. Igal lookel on kaks läbipaistvat vahapeeglikest. Vahapeeglite all paiknevad vaha eritavad rakud, mis mesilase kasvades muutuvad põietaolisteks ning täituvad vedela vahaga. Vaha tungib läbi kitiini peeglikese pinnale ja hangub väikeseks plaadikeseks.

Mesilased hakkavad vaha eritama 3–5 päeva vanuselt ning lõpetavad korjemesilastena 18–20 päeva vanuselt. Mesilasemadel ja leskedel vahanäärmeid ei ole.

mesilasvaha

Enne kasutamist on soovitav panna külmkappi, siis põleb ta kauem. Samuti eraldab ta mõnusat mesilasvaha lõhna ning on energeetilises mõttes kõige parem esoteerika huviliste kodudele. Parimad küünlad on ikka kohaliku mesiniku valmistatud.

Kokkuvõte

Oma tervisest lugupidavad inimesed võiksid kindlasti hoolikalt jälgida, millise küünla nad oma kodus põlema panevad. Eriti kui majas on ka lapsi või tundliku hingamisteedega inimesi. Parim valik on kohalikud mesiniku valmistatud mesilasvaha küünlad või öko steariinist küünlad, mis on valmistatud taastuvast metsandusest kohalikku keskkonda kahjustamata. Lõhnaküünalde armastajatel tasuks kindlasti eelistada puhastest eeterlikest õlidest valmistatud küünlaid, näiteks Looduspere poodides saadaval olevad sojavahaküünlad. Kui aga ei raatsi head küünalt osta, siis on hubase valguse saamiseks ka võimalik kasutada LED lampe, mida on suures valikus ja ka küünla kujuga.

Leia hoolikalt valitud valik öko küünlaid Looduspere poest

Pille-Riin Özmen

 

Kasutatud materjal:

Eesti Vikipeedia “Mesilasvaha”, “Parafiin”

Saksa Wikipedia https://de.wikipedia.org/wiki/Paraffin

Saksa Wikipedia https://de.wikipedia.org/wiki/Stearin

Saksa Wikipedia https://de.wikipedia.org/wiki/Kerze

Main Menu