Kuidas ravida põskkoopapõletikku ilma tavameditsiini vahenditeta?

Põskkoopapõletiku koduravist ajendas mind kirjutama see, et sain iseendale suhteliselt süütu viiruse tüsistusena külge tõsise põskkoopapõletiku. Teoreetiliselt olen teadlik, et kui ikka asi on tõsine, tuleks pöörduda arsti poole ja saada abi antibiootikumidest. Kuid ei tahaks esialgu kõige drastilisemat teed minna.

Kõige esmane oleks kohe, kui mingi nohu-köha viirus algab võtta Biolatte Boulardii probiootikumi kapsleid 2tk iga 2 tunni järel,

enamasti läheb nii ka viirus kiirelt mööda. Aga aitab ka siis, kui juba suuremad jamad käes nii lastel kui täiskasvanutel.

Samuti tuleks jätta ära menüüst piimatooted, suhkur ja valge jahu,

sest need tekitavad rohkem lima ja panevad nina kinni. Nohu puhul aitab alati tsink. Teeb nina lahti ja toetab immuunsüsteemi, võiks tarbida koos C vitamiiniga.

Põskkoopapõletiku sümptomid

Äge põskkoopapõletik tekib tavaliselt viirusliku ülemiste hingamisteede põletiku ehk tavalise nohu järgselt kõige hiljem 5-7 päeva peale haiguse algust. Hariliku palavikuga nohu tagajärjel võib 5%-l juhtudest tekkida äge põskkoopa põletik.

Eestis põeb põskkoopa põletikku aastas keskmiselt 2-8% inimestest. Haigus kulgeb kas nohu ja palavikuga või vahel ka päris ilma sümptomiteta.

Igale põletikule iseloomulike nähtude nagu palaviku, väsimuse ja üldise halva enesetunde kõrval esineb ägeda põskkoopa põletiku lisaks veel pikale veninud nohule (üle 10 päeva), mädane eritis ninast, valu ja raskustunne põskede piirkonnas, mis on tingitud põskkoobastes olevast vedelikust, ja lõhnatundmise vähenemine.

Sageli esineb tuim peavalu, mis on tingitud nina kaudu hingamise takistusest. Võib esineda ka ärritusköha, mis eriti tugevneb öösiti (põskkoopas asuvad närvilõpmed, mille ärritamine põletiku poolt tekitab köha) ja hambavalu (hambajuure ja põskkoopa vahel on vaid õhuke luuplaat ning põletik põhjustab hambajuure ärritust).

Mõnikord võivad sümptomid ka puududa. Esialgu võibki põskkoopapõletikku ehk sinusiiti pidada täiesti tavaliseks nohuks, kuna esmased sümptomid on nohuga väga sarnased: tekivad kerged külmavärinad, ninasõõrmed hakkavad kipitama, nina on kinni, pea raske ja hääl umbne. Põskkoopapõletikul on aga kindel tunnus: see ei aja aevastama ning ninast tulev eritis on tihe ja kollakas (tavalise külmetuse korral on see vedel ja värvitu).

Millal pöörduda arsti poole?

  • Nohu on kestnud rohkem kui nädala ja sümptomid ei leevene kodustest ravimeetoditest hoolimata.
  • Ninast tulev eritis on paks, kollane või rohekas
  • Palavik tõuseb 38-39 kraadini ja ei taandu.
  • Näos on tugev valu, eelkõige põskede, otsmiku ja silmade kohal.
  • Nina kõrval ja silmalaugudel esineb paistetust.
  • Lisaks põletiku sümptomitele esineb nägemishäireid, paha maiku suus ja halba hingeõhku.

Kui koduravi ei aita, on arsti poole pöördumine vajalik, sest põskkoopapõletikuga võivad kaasneda rängad tüsistused. Põletik võib lisaks põskkoobastele levida ka otsmikuurgetesse, mida eraldab koljukoopast vaid õhuke luuline sein. Eriti ägeda põletiku ja ebapiisava ravi korral võib põletik kanduda ajju, tekkida võivad ajukelmepõletik (meningiit) või ajumädanik.

Rahvatarkus ja põskkoopapõletiku ravi

  • Nohu ja põskkoopapõletiku korral võib valmistada laubale ning ninale ja põskedele soolamähised (1 osa soola, 9 osa vett), lisaks loputada suud ja ninaõõnt soolalahusega, milleks võtta klaasitäie vee kohata 1,5 tl soola. Kindlasti on parem kasutada meresoola või Himaalaja soola, kui harilikku lauasoola.
  • Looduslike soolade kasulikkusest võid pikemalt lugeda SIIT. Nohu esimeste sümptomite tekkimisel kohe alustada ninaloputusega, ning põskkoopapõletik ei tulegi, seda võib oma kogemusest öelda.
  • Tarvita esimeste nähtude korral koheselt BioLatte Boulardii kapsleid iga 2 tunni tagant 1 kapsel, nii aitad oma keha seestpoolt heade probiootikumidega, kes üsna kiirelt tervendavad. Sobib ka lastele.
  • Põskkoopapõletiku korral võib hingata sisse sooda auru.
  • Määri põskkoobastele ja ninale ravitseja Volli Maajõudu ja hinga seda sisse mitu korda päevas.
  • Vürtsikas kanapuljong (kanast, mitte puljongikuubikust) on üks parimaid põskkoopapõletiku ravimeid. Kanapuljong turgutab haigusega võitlevat organismi, lisaks sisaldab kanaliha tsüsteiini – aminohapet, mis vähendab lima teket ja ärritust. Lisa kanapuljongile punast pipart ja küüslauku. Pipra ja küüslaugu toimel tulvab veri nina ja põskkoobaste limaskestadesse ja hingamine muutub kergemaks.
  • Mädarõigas aitab leevendada põletikunähte. Mädarõigast võib nii süüa kui hingata sisse mädarõika aure.
  • Põskkoopaid võib soojendada kahe keedetud munaga. Pane kuumad keedetud munad riidelappidesse ja hoia neid kahel pool nina kuni jahtumiseni.
Kui palavikku ei ole,

siis aitab ka sinepipulbriga kuumad jalavannid. See meeldib ka lastele! Pärast määri suure ja järgmise varba vahele paar minutit masseerides Vietnami salvi ja pane soojad sokid jalga ning roni teki alla. Kindlasti tuleb palju juua vett. Soovitatakse ka vältida lehmapiima – tooteid, valget nisujahu ja suhkrut, sest praktiliselt koheselt on märgata, et nina on pärast seda täiesti umbes.

Hästi toimib ka järgmine variant:

turse alandamiseks pihustan ninna võimalikult tihti aaloega soolalahust ja üritan nii palju kui võimalik, pidavalt välja nuusata. Nina lahti hoidmiseks kasutan eukalüptiõli või teepuuõli, tilgutades seda nii öösel padjale kui määrides väikeses koguses nina alla (lahjendamata eeterlike õlidega otse nahale määrides peab olema ettevaatlik, et need nahka ära ei kõrvetaks). Samuti võib päeval seda panna mõlemale õlale riiete peale, ka lastel – nii hingab seda sisse tasapisi ka päeva jooksul.

Kui hakkas tunduma, et põletik ikka niisama lihtsalt ära minna ei taha, võtsin kasutusele ka küüslaugu (see muidu mu abivahend kõrvapõletike korral – idee sain ühel ilusal päeval siit ja pean ütlema, et selline meetod tõesti toimib!). Küüslauguga teen nii: lõikan selle väikesteks tükkideks, panen ta sobilikus suuruses marlilapi sisse ning kinnitan plaastriga põletikulisele kohale, antud juhul siis otsmikule ja nina kõrvale põsele. Peale esimest kasutuskorda oli juba enesetunne tunduvalt parem, kadunud olid valu ja rõhumistunne. Siiski tuleb küüslauguga, nii nagu ka muu (loodus)raviga ravides olla järjekindel ning lõpetada alles siis, kui ilmnevad märgatavad paranemise sümptomid, nt. ninast ei tule enam eritist.

 

Kasutatud materjal:

  • K. Kolmann “Ravimtaimed ja kodused ravivõtted”
  • http://doctorjaan5.wordpress.com/2012/03/03/korvapoletiku-loodusravi/

Main Menu