Miks just toortatar?

Tatar muudeti põllukultuuriks juba umbes 4000 aastat tagasi Himaalaja mäestikus ning sellest ajast on see leidnud igakülgset kasutamist väga paljudes riikides toidu, dieettoidu ja ravimtaimena organismi tervendamiseks.

Tänaseks on tatrakasvatus Eestiski juba laialt levinud. Looduspereski on saadaval nii Eestimaist tatrakruupi, –tangu kui ka eriti tervislikku tatrajahu. Võrreldes nisuga on tatras kõrgem aminohapete sisaldus. Valkude, rasvade, süsivesikute ja E-vitamiini poolest sarnaneb tatar teiste teraviljadega.

Suurel hulgal sisaldub tatras elutähtsaid mineraalaineid ja vitamiine, karotenoide, ensüüme, lahustamatut kiudainet jm.

Mikroelementidest leidub räni, fluori, niklit, vaske ja alumiiniumi aga rohkem kui üheski teises tangaines.

Kuna tatar on gluteenivaba, siis saavad sellega oma toidulauda rikastada ka need, kes gluteenisisalduse pärast ei või süüa rukki-, nisu-, odra- ega kaeratooteid.

Ilma kestadeta tatraterade saamiseks tööstuses aurutatakse tatraterasid umbes 80 kraadi juures, kuni viljad-pähklid paisuvad ja eralduvad koorest. Seejärel kõik kuivatatakse ja tuulutamise teel eraldatakse kestad. Selliselt valmistatud tatratooted (tavakaubanduses müügil olev pruun tatar) muutuvad kahe kuu möödudes täiesti “surnud toiduks” – tatar ei idane enam ning annab organismile vaid mikroelemente ja kaloreid. Üha sagedamini puhastatakse tänapäeval aga tatrateri ehk eraldatakse neilt kestad mehaanilistes veskites (nagu seda tehti vanasti ka Eesti taludes). Selliselt on võimalik saada tatrateri ja -tangu, millest toidu valmistamine on palju kiirem ning milles on säilinud kõik toitained, elujõud ja idanemisvõime.

Toortatrast valmistatud road on organismis hästi omastatavad ning annavad pikaaegse täiskõhutunde. Tatar sobib pudruks, lisandiks kala- ja lihatoitudele ja küpsetistesse – seega nii soolase kui magusana. Lisaks lihtsalt toidulaual kasutamisele on tatral ka raviväge. Teda võib tarvitada järgmiste vaevuste korral:

  • Veresoonte lupjumine. Võta 3-4 spl purustatud teri, lisa 300 ml külma vett ja jäta seisma kuni ühtlase massi tekkeni. Seejärel lisa vähehaaval 1 liiter keeva vett, keeda 2 minutit. Lisa jahtunult mett, purustatud pähkleid, taimeõli ja söö seda hommikuti ja õhtuti pikema perioodi jooksul.
  • Bronhiit, köha. Rösti tatraterad ja vala üle keeva veega, jäta 2 tunniks tõmbama (tatar paisub kolmekordselt). Söö sellist putru koos meega, joo kõrvale kuuma teed. Tatraterad on siin rögalahtistava toimega. Kasulik on teha samal ajal rinnale kuumadest teradest kompressi.
  • Vere suur kolesteroolisisaldus. Tatratoidud aitavad reguleerida kolesteroolisisaldust.
  • Peavalu, närvilisus. Tatratoidud toovad leevendust.
  • Põletikud. Söö 2 korda päevas tatratoite.
  • Kõrge vererõhk, südamehaigused. Söö korrapäraselt tatratoite ja joo ürditeed.
  • Unetus, rahutu uni. Maga pikemat aega tatrapadjal – tatra eluenergia püsib kaua ning kandub une ajal ka inimeseni. Padjal magamine soodustab head und, leevendab ka peavalu (laiendab veresooni). Eriti kasulik on tatrapadjal magamine kaelaradikuliidi korral.

tatrasalat makragaLihtne tatrasalat makra ja kodujuustuga

200 g toortatart (keetmata kogus) 400 g kurki, kooritud 400 g makrapulki 400 g kodujuustu 4 spl majoneesi Soola Pane tatar soolaga maitsestatud keevasse vette ning keeda pehmeks. Haki kurk ning makra. Sega omavahel kodujuust, keedetud tatar, kurk ja makra. Lisa majonees ning maitsesta soolaga. Serveeri.

Kasutatud materjal:

  • A. Luigela “Targalt toitudes terveks”
  • http://www.remedyway.ee/tatar_faktid_koostis
  • http://www.kokkama.ee/2010/12/kodujuustu-tatrasalat.html

Ostukorv

Ostukorvis ei ole tooteid.