Toitumine kevadel

Aastaaegade vahetudes on ikka vaja taas nii mõndagi endas ümber häälestada. Seda ka toitumises. Seetõttu tahakski täna jagada mõningaid näpunäiteid, mida tasuks oma toitumises jälgida just nüüd – üleminekul talviselt “raskelt” toitumiselt kevadisemale “kergemale”.

Et muidu vaest aega täisväärtuslikumalt üle elada, tuleks veebruari teisest poolest hoolikamalt jälgida oomega-rasvhapete tarbimist (kala, pähklid), menüüsse tulgu E- (päevalilleseemned, mandlid, oliivid, spinat, võrsed, mustikad) ja C-vitamiinirikkad toidud (idud!).

Erilist tähelepanu peab pöörama magneesiumirikaste toiduainete (nt rohelised köögiviljad, võrsed) pidevale tarvitamisele.

Looduskalendri järgi on vastlast lihavõtteni paastuaeg, mil antakse maksale võimalus pärast talvist raskete ja külluslike toitude perioodi puhata ja puhastuda. Ka soola tarbimine peaks olema sel ajal miinimumini viidud. Menüüs olgu taimsed valgud ubade, herneste, läätsede ja kikerherneste näol, teravili (tatar, oder) ning üle talve säilinud köögiviljad, hapendatud toidud. Paastuajal loobuge ka munadest ja piimatoodetest. Soovi korral sööge kala, aga mitte linnu- ega loomaliha.

Parimad puhastumise ajad on pööripäevad. Kevadel püüame esimestest päikesekiirtest elurõõmu. Oleme sel ajal vastuvõtlikud ilmastikumuutustele, tekivad uued haiguspuhangud. Kuna selja taga on pikk ja pime periood, on närvi- ja hormonaalsüsteem öö ja päeva rütmi muutudes tundlikumad. Lubage endale sel ajal korralikult und ja kerget toitu. Südant aitavad toetada sibul, kapsas, spargel (värskena), tomatimahl, peet, pohlad, küüslauk, juur-, vars- ja lehtseller, pastinaak ja kaalikas.

Toniseerima sobib vett väljutava toimega kadakamari. Meliss rahustab, petersell, küüslauk ja jõhvikad vedeldavad verd, rosmariin ja tüümian aitavad rasvu lahustada. Nurmenukk läheb kasutusse nii teena kui esimesel võimalusel ja värskena salatisse C-vitamiini varusid täiendama. Esimesed umbrohud – naadid, kõrvenõgesed, võilill – saab kõik menüü rikastamise teenindusse rakendada. Vähendage küllastunud rasvhapete (liha, juust, või, pekk, pasteet, searasv) tarbimist. Lina- ja linatudraõli on kevadised dopingud. Puhastamise tõhustamiseks tarbige rohkem kiudainerohket toitu, nende allikaks on köögiviljad, kuivatatud puuviljad ja marjad ning täisteratooted. Kel võimalus kasemahla juua, saab omagi elumahlad varakevadel käima. kikerhernesalat

Kikerhernesalat

Lihtne, maitsev, vitamiiniderikas ning täiesti lihavaba salat. Sobilik süüa nii argipäeval kui pidulikumalt puhul ning miks mitte ka toitvaks ja tervislikuks vahepalaks töö juurde.

3 dl kikerherneid (kui pole aega kikerherneid leotada, võib kasutada ka konserveeritud varianti)

2 tomatit

0,5 kurki

0,5 paprikat

Jääsalatit

1 punane sibul

200 g fetaki juustu

Oliiviõli Soola Pipart

Kikerherneid leotada ca 6 tundi ja keeta soolaga maitsestatud vees pehmeks. Lasta jahtuda. Sibul koorida ja tükeldada, teised koostisained pesta ja tükeldada salatisse. Maitsestada oliiviõli, soola ja pipraga.

Kasutatud materjal:

  • K. Naur, Ü. Hõbemägi “Puhta toidu raamat”
  • http://kokkamine.wordpress.com/2012/03/30/kikerhernesalat/

Main Menu