Kohalik hooajaline: mänd

Kas olete märganud, kui hea ja kerge olemise annab männimetsas jalutamine? Mänd on puude hulgas just see, kellele on omistatud seda head kerget tunnet tekitavat toimet. Miks on see nii, see pole tänapäeva teadusele veel päris selge, aga ega see polegi oluline. Oluline on see, et männipuud teevad meile head.

Soome-ugri, sealhulgas Eesti, rahvameditsiini on mändi tarvitatud mitmeti ja juba ammustest aegadest peale.

Pruugitud on männikasve ja -okkaid, vaiku, tõrva ja õli. Mujal maailmas, planeedi arvatavalt kõige vanemas riigis Sumeris, samuti Hiinas ja Vana-Egiptuses on männivaigu ja -kasvudega külmetushaigusi ravitud juba 5000 aastat enne meie ajaarvamist.

Et männi eeterlikud õlid parandavad ainevahetust, hävitavad suuõõnes ja ninas elutsevaid mikroobe, siis on männikasvude (õli, vaigu) abi suurim bronhiidi (ka gripi ja angiini) puhul.

Männikasvud lahtistavad röga, vähendavad köha ja panevad higistama.

Männikasvu tee keediseks võetakse:
  • 1 spl kasve ühe klaasi keeva vee kohta
  • lastakse keeda kaane all õrnal tulel 20 minutit ja tõmmata soojas 10 minutit.
  • Kurnatakse ja juuakse pärast sööki pool klaasi korraga.

Tasub aga teada, et männikasvutee ei ole igapäevaseks tarvitamiseks, vaid kasulik üksnes siis, kui tõbi on kallal. Pikemat aega (üle nädala) pruukides võib ta ärritada magu ja neerusid.

Et männiokkad sisaldavad rohkesti C- ja K-vitamiini, A-provitamiine, samuti organismile vajalikke mineraalsooli, siis võiks paar korda aastas valmistada värsketest männikasvudest valmistatud vitamiinijooki:

Peenesta okkad kääridega (näiteks kolmeliitrisesse purki), lisa kuuma vett, suhkrut või mett ja sidrunhapet (sidrunimahla). Talvisel ajal lase sel seista kaane all 8-10 päeva soojas. Seejärel kurna ja pane külma. Joo pool klaasi korraga üle päeva. Kui maitseb, võid juua ka rohkem.

mannioli_5405b75e1daf9Männiokka eeterlik õli  on puhastava, ergutava toimega. Ta parandab organismi varustamist hapnikuga, omab toniseerivat mõju ka vere- ja lümfiringlusele. Männiõli hõlbustab organismil vabaneda toksilistest ainetest, kergendab suitsetajate enesetunnet, samuti istuva eluviisiga ja haigustest paranevate inimeste enesetunnet. Kerge külmetuse, gripi, bronhiidi ja muude külmetusest põhjustatud haiguste leevendamisel peetakse männiõli heaks looduslikuks abivahendiks. Männiõli kasutatakse järgmiste tervisehäirete leevendamiseks:

  • Psüühika: vaimne kurnatus, gripijärgne periood, enesekindluse puudumine, vastupidavus
  • Hingamisteed: bronhiit, köha, õhupuudus, heinapalavik
  • Lihased: reuma, artriit, podagra, ristluuvalu, närvivalu (soovitav kasutada enne ja pärast kehalisi harjutusi)
  • Vereringe: toniseerib, stimuleerib immuunsüsteemi
  • Nahk: seenhaigused, deodorant, putukate tõrjevahend

NB! õli võib ärritada tundlikku nahka. Naha hooldusel tuleb eeterlik õli (või nende segu) lahjendada taimse alusõliga (näiteks avokaadoõli, mandliõli või mõni muu sarnane alusõli). Rusikareegel on, et 1-3 tilka eeterlikku õli supilusikatäie alusõli kohta. Vannivette lisatakse reeglina 6-7 tilka ning lõhnalampi ca 8 tilka (sõltub ruumi suurusest) eeterlikku õli. Võib lisada ka saunas leilivette, lavalaudadele või sauna põrandale.

 

Kasutatud materjal:

  • A. Paju “Aed ja mets kui apteek”
  • http://balscand.ee/products-page/eeterlikud-olid/mannioli-okas-10ml/

 

Main Menu