Imeline juurikas – ingver

 

Ingver pärineb Lõuna-Aasiast, kus ta juba tuhandeid aastaid tõhusa ravimtaimena kasutusel on olnud. Juba muistsed hiinlased avastasid tema toime vananemise vastu, samuti usuti, et ingver suurendab sugutungi ja viljakust.

Ingverile annavad tema vürtsikuse risoomis sisalduvad terava maitsega eeterlikud õlid, mida on tavaliselt kokku 1-3 % kuivkaalust. Eeterlikest õlidest on tuntumad tsinkberool ja tsinkbereen. Peale selle on ingveris ka fenoole sisaldavaid vaikaineid, nagu tsingerool ja gingerool, mis annavad taimele vürtsikalt terava maitse. Samuti tasub tähelepanu pöörata ingveri mikrotoitainetele.

Vitamiine sisaldavad paraku küll ainult vähesed risoomitükid ning enamik läheb neist kuivatamisel kaduma, küll aga jäävad kuivatamisel alles mikroelemendid, millest ingveris on märkimisväärselt rauda, fluori, joodi ja mangaani.

Ingveri ravitoimed

Ingver soojendab keha, võtab ära valu (eriti reumaatilise) ning tugevdab ja tervendab hingamiselundeid.

Ta on hea kurguvalu, oksendamise ja iiveldamise puhul, eriti raseduse ja reisimise ajal. Hongkongi hiinlased teavad seda juba ammu, mistõttu paadis töötades näritakse pidevalt ingverit.

Lisaks eelmainitule on ingveril on veel üks suur eelis – tal ei ole mingeid kõrvaltoimeid. Peamiselt ergutab ingver aga kogu immuunsüsteemi, vereringet ja tõhustab seedimist.

Ent ingver suudab veel enamat. Eeterlik õli gingerool, mis annab ingverijuurele tüüpilise teravuse ning on salitsüülhappe (aspiriini toimeaine) sugulane, muudab vere vedelamaks ning kaitseb meid nii südameinfarkti eest. Ingver surub alla okserefleksid pärast ülesöömist, toetab ainevahetust ja takistab kõhukinnisuse tekkimist.

NB! Neeruhaiged ja pankrease haigusi põdevad peaksid ingverist loobuma. Samuti ei sobi ingver neile, kes tavaliselt kuumust halvasti taluvad. Kuid tuleb meeles pidada, et ingveriga ei tohi liialdada mao ja kaksteistsõrmiku haavandtõbe põdevad inimesed ja lapseootel naised. Kõrge palaviku ja verejooksude esinemisel on ingveri tarvitamine vastunäidustatud.

Fakte ajaloost

  • Portugallased söötsid oma orjadele viljakuse suurendamiseks sisse ohtralt ingverit, et tööjõudu ikka juurde tuleks.
  • Jaapanis valmistatakse tänapäevalgi mehisusepäevaks spetsiaalne roog, mille kohustuslikuks koostisosaks on ingver.
  • Hiinlased on veendunud, et ingver tõstab potentsi ja kindlustab pika eluea. Hiina filosoof Confucius olla maitsestanud ingveriga kõiki oma toite – seda just selle pärast, et ta olla soovinud pikka iga.
Ayurveda-detoks-Ingveritee külmetushaiguste ja gripi ennetamiseks

1 g värsket ingverit (umbes poole suhkrutüki suurune tükk) riivida tassi

Lisada poole sidruni mahl

Valada üle kuuma veega

Magustada meega (enne lasta jahtuda käesoojaks)

JardinBio-roheline-tee-laimi-ja-ingveriga

 

Ingver toidus

Toiduvalmistamiseks kasutatakse kas värsket, marineeritud või kuivatatud ning jahvatatud ingverit. Ingver sobib nii alkoholiga kui alkoholita jookidesse – seda sisaldavad mõned õllesordid (ingveriõlu) ja liköörid, aga ka teed ja limonaadid. Dessertides sobib ingver kokku mahedamate puuviljadega nagu banaan, pirn või virsik, seda võib kasutada ka kookide, mooside, kreemide, jäätiste ja kommide maitsestamisel. Ingver toimib loodusliku säilitusainena

ingverikommidingveripulgad 1230485_z

 

Kasutatud materjal:

  • http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/aialeht/ingver-ravimina-tohustab-seedimist-ja-kindlustab-pika-eluea?id=33304577
  • J. Raudnask “Tervislikud ürdid ja vürtsid”

Main Menu