Beebi koduravi: oksendamine, kõhulahtisus, allergilised seedeprobleemid

Olgu neid päris väikesi lapsi ründavaid viiruseid ja haigusi palju tahes, kõige kurvem on olukord minu meelest siis, kui beebi oksendab. Palavikku on võimalik alandada, valu vaigistada, köhaärritust leevendada, aga seda ebamugavustunnet, mida põhjustab oksendamine, päris väikesele beebile seletada ei suuda. Tuleb lihtsalt olla vapper ja lapse jaoks olemas, kui tema enesetunne väga-väga paha on.

Kuidas ära tunda ägedat kõhulahtisust?

Ägeda kõhulahtisuse korral muutub kakamine tavalisest sagedasemaks ning väljaheide on palju vedelam või limasem. Mõnikord võibki selline haigus alata just korduva oksendamisega. Ägeda kõhulahtisusega kaotab keha tublisti vedelikku ja soolasid. Seetõttu on väikelaste ägeda soolenakkuse kõige suuremaks ohuks vedelikupuuduse kujunemine.

Kuidas aidata ägeda kõhulahtisusega ja oksendavat last?

  • Pakkuda sageli juua. Kui laps oksendav, võiks pidada joogi pakkumises 10-15 minutilise vahe ja siis pakkuda juua väikestes kogustes, näiteks lusikatäis kaupa kuid pidevalt, iga mõne minuti möödudes. Kui oksendamist enam ei teki, võib pakutava joogi koguseid tasahilju suurendada ja vaheaegu pikendada
  • Rinnapiimatoidul olev laps võib rinnapiima edasi saada, kuid sagedamini ja vähem korraga, lisaks lusikaga kummeli-, porgandi- või rosinateed
  • originalLisatoitu saaval lapsel on soovitatav lisatoit ära jätta ja piirduda ainult rinnapiima või selle asendajaga (parem, kui rinnapiimaasendaja ei sisalda lehmapiima, kuna kõhulahtisuse korral on raskendatud lehmapiimas sisalduva laktoosi seedimine), mida anda samuti sagedamini ja vähem korraga. Soovitavad on ka eelpool mainitud teed.
  • Muud toitu võiks laps süüa oma vanuse ja isu kohaselt. Pakkuda võib näiteks vedelaid putrusid, püreesid ja mustikakisselle. Hoiduda tuleks rõõsa lehmapiima joomisest seni, kuni kõhulahtisus pole täielikult möödunud, sest lehmapiimas oleva piimasuhkru (laktoosi) seedimine on kõhulahtisuse korral häiritud. Jogurtit ja keefiri võib juua (ilma suhkruta)
  • Tuleb jälgida kui palju laps joob ka kui palju ta pissib. Joodud vedeliku kogused ja pissimise korrad (mähkmelapsel mähkmete märgamise korrad) on soovitatav võimaluse korral üles kirjutada
  • Viirusliku kõhulahtisuse raviks ja sellest taastumiseks on hea anda lapsele probiootilisi piimhappebaktereid (aitavad haigustekitajaid ja nende toksiin kahjutuks muuta ning takistavad haigustekitajate kinnitumist sooleseinale)

 

Millal pöörduda kindlasti arsti poole?
Kindlasti tuleb pöörduda arsti poole kui:
  • äge kõhulahtisus ja/või oksendamine tekib alla 6. kuu vanusel lapsel
  • lapsel on tugev kõhuvalu
  • väljaheites või oksemassides on verd
  • laps pissib harva (vähem kui 4 korda 24 tunni jooksul)
  • laps on ebatavaliselt loid
  • laps keeldub joogist, kuigi on kõhulahtisuse või oksendamisega kaotanud vedelikku

Kuidas ära tunda, et beebil on vedelikupuudus?

Vedelikupuudus (dehüdreerumine) võib ilmneda eriti juhul, kui beebi oksendab (ja mitte väikesi piimakoguseid) või kannatab kõhulahtisuse all. Sellistel juhtudel tuleks beebit eriti hoolikalt jälgida, et vajadusel võimalikult varakult tunda ära vedelikupuuduse tunnused:

  • vähem kui kuus märga mähet päevas
  • kuivad suu ja silmad (pisarateta nutt)
  • nahk näib kuiv ja lõtvunud (ei vetru õrnalt vajutades tagasi)
  • närvilisus, või vastupidi, uimasus
  • auku langenud silmad
  • auku vajunud pehmed kohad beebi pealael
  • külmad ja/ või laigulised käed ja jalad

Vedelikupuuduse ravi

Isegi kui beebi oksendab või kakab pidevalt, tuleks siiski järjekindlalt jätkata talle rinnapiima ja/ või rinnapiimaasendaja pakkumist, sest iga tilk vedelikku on oluline.

Kui märkad lapse mõnda dehüdreerumise sümptomit, võta ühendust perearstiga, kes oskab selles olukorras parimat võimalikku nõu anda.

Ka võib helistada perearsti nõuandetelefonil 1220, kust saab ööpäevaringselt meditsiinilist nõu.

Kui laps ei ole 12 tunni jooksul või kauem tootnud ühtegi märga mähet, tal on raskusi unest ärkamisega või tema hingamine ja/või südamerütm on kiirenenud, tuleb lapsele viivitamatult kiirabi kutsuda.

Allergiast tingitud seedeprobleemid

Mitte alati ei ole beebi oksendamine ega kõhulahtisus tingitud viirusest. Ka allergia mingi toidu või toitainete rühma suhtes võib avalduda oksendamise või kõhulahtisusena.

Allergia on märk organismi kaitsemehhanismi liigsest tundlikkusest mingile ainele, tavaliselt proteiinile.

Laps võib reageerida ka rinnapiima kaudu saadud allergeenidele – lapsel tekivad allergiliselt nähud millegi peale, mida ema sööb.

Kui lapsel on kõhuvalu, gaasid, kõhulahtisus, peale pissimist või kakamist pepu punetab, päraku ümber punetab, vahel ka kõhukinnisus, võivad need olla märgid toiduallergiast. Kõik “koolikud” ei ole allergia, aga mitmed “koolikud” ei olegi koolikud, vaid allergianähud. Näiteks ühe lapse “koolikud” paranesid, kui ema lõpetas kalasöömise.

Siiski pole kõik beebiea gaasivaevused allergiast tingitud! Kuid samas, roheline ja limane kaka on tihti just allergia märgiks.

Samuti tasub tähele panna ka lapse oksendamist. Kui laps oksendab piima/ toidu välja (ei tasu segamini ajada toidu tagasiheitega) peale seda, kui ema on kala söönud ja pärast seda last imetanud, võib põhjuseks olla kalaallergia.

Siiski ei pea allergianähtude ilmnedes üldjuhul rinnapiimaga toitmist lõpetama – emal on võimalik koostada endale selline menüü, et lapsel läbi rinnapiima allergilist reaktsiooni ei tekiks. Lapse raskekujulistki allergiat on võimalik kontrolli all hoida, kui leitakse allergia tekitajad ja need ema toidusedelist välja jäetakse. See eeldab siiski, et ema on valmis väga tugevalt oma toidusedelit muutma ja piirama.

Allergilisele lapsele on imetamine kasulik veel sellepärast, et:
  • rinnapiimas sisalduvad antikehad aitavad kaasa lapse organismile haigusega võitlemiseks vajalike immuunvastuste tekkimisele
  • laps saab rinnapiimast oma soolestikku hea piimhappebakterilise põhja
  • rinnapiim soodustab ka muude toiduainete organismi sulandumist
  • rinnapiim sisaldab rohkelt hästi imenduvat kaltsiumi ja näiteks C-vitamiini, mida allergilisuse tõttu teistest toiduainetest ei pruugi piisavalt saada
  • rinnapiimale toetudes saab laps enda lisatoidu valikut tasapisi laiendada
  • kõikidele piimaallergikutele ei leidu sobivat rinnapiimaasendajat

Allergiat võib põhjustada pea kõik, mida ema sööb (sool ja suhkur on eranditeks osutunud). Läbi rinnapiima tekitavad kõige sagedamini allergilist reaktsiooni toiduained, milledes on palju proteiini ehk valkaineid ja mida ema päeviti rohkelt sööb.

Sagedasemad allergiliste reaktsioonide tekitajad on kanamuna, kala, piim, kodumaised teraviljad (nisu, rukis, kaer, oder), koorikloomad, liha, oad, herned, soja, šokolaad, oad, herned, tsitruselised, pähklid ja mandlid.

Kodumaistele gluteeni (liimvalk, mida beebi organismil on raske seedida) sisaldavatele teraviljadele on parimateks alternatiivideks tatar, hirss, kinoa, amarant ja riis. Valiku gluteenivabasid tooteid leiab ka Loodusperest – ka mitteallergliste alla-aastaste laste puhul on soovitatav beebipudrud valmistada gluteenivabadest teraviljadest. BLA1455

Rinnapiima kaudu saaduna on enamikele (kõikide puhul pole siiski garantiid) ohutud toiduained täisterariis, hirss, lambaliha, sealiha, lillkapsas, spargelkapsas, mustikas, banaan, sõstrad, kurk, sool, suhkur, sinine Keiju margariin ja toiduõlid. Lisaks (alati kui menüüs ei saa hoida lehmapiima) iga päev 1000 mg kaltsiumipreparaati ja mingi multivitamiinitoode.

Kui aga siiski ema soovib allergilise lapse imetamist lõpetada (näiteks ei jaksa väga piiratud menüüga vastu pidada) ning asendada beebitoitmise rinnapiimaasendajaga, tuleb see valida selliselt, et see ei sisaldaks lehmapiima. Looduspere poodides on saadaval kitsepiima baasil valmistatud rinnapiimaasendajad, mis on inimese organismile tunduvalt kergemini omastatavad, kui lehmapiimast valmistatud. Samuti on võimali saada perearstilt või allergoloogilt retsepti spetsiaalse rinnapiimaasendaja soetamiseks apteegist.

 

Loe ka:

Kasutatud materjal:

  • http://www.hot.ee/lastearst/oksendamine.htm
  • https://www.kliinik.ee/teemalehed/tervelaps/aid…/vaikelapse-kohulahtisus
  • http://www.emmedeklubi.ee/beebi/mida-teha-kui-beebil-on-vedelikupuudus-3689/
  • http://www.2in1.ee/beebitoidud/sisulehed/allergiast.html

Main Menu