Mustköömneõli – ennetuseks ja raviks

images (1)

Mustkööment (Nigella Sativa) on kasutatud ja tunnustatud juba tuhandeid aastaid kui tohutute raviomadustega legendaarset ravimtaime. Juba 1400 aastat tagasi kuulutas prohvet Muhamed, et mustad seemned (mustköömne seemned) ravivad iga haigust peale surma. Kõige varajasem kirjalik tunnistus tema kasvatamisest ja kasutamisest pärineb tegelikult juba muistsest Egiptusest. Egiptuse vaarao Tutanhamoni hauast leitud mustköömneõli on umbes 3300 aastat vana.

Schwarzkümmel

Mustköömne seemne õli sisaldab küllastamata rasvhappeid: linool-, oleiin-, palmitiin-, eikoseen-, steariin- ja alfalinoleenhapet, fosfoliptiide, 15 aminohapet, karotenoide, vitamiine E, D, C, B (B1, B2, B3, B6, B9), erinevaid makro- ja mikroelemente (kaalium, naatrium, magneesium, fosfor, mangaan, raud, tsink, vask, seleen jne), fütosteroole (beeta-sitosterooli, kampesterooli, stigmasterooli jt), flavonoide, parkaineid, polü- ja monosahhaeiide (glükoosi, ksüloosi jne), alkaloide, ensüüme, saponiine, triterpene saponiine, eeterlikku õli (kuni 1,3%). Õli on rikas Omega-9, Omega-6 ja Omega-3 rasvhapete poolest. Need happed aitavad parandada südame-veresoonkonna heaolu, närvisüsteemi ja seedetrakti, aitavad taastada normaalset hormonaalset tasakaalu ja takistada põletikuliste protsesside arengut.

Õli tugevdab immuunsüsteemi ja omab organismi puhastavat toimet. Lisaks on mustköömneõli võimas looduslik antioksüdant, omades kasulikku mõju lihastele ja luudele. Samuti aitab ta oma põletikuvastase toime tõttu artriidi korral. Tänu õlis sisalduvale timohinoonile aitab see alandada veresuhkru taset.

Mustköömne õli kasutatakse tugevatoimelise diureetikumi, sapieriti, pehmetoimelise kõhulahtisti ja immuunsüsteemi taastajana – stimuleerib harknäärme tegevust! On teada, et harknääre vastutab kogu organismi kaitsevõime eest. Mustköömne õli stimuleerib luuüdi ja eluliselt oluliste immuunsüsteemi rakkude teket. Tugevdab immuunsüsteemi, samal ajal tervendades, tugevdades ja stimuleerides kogu organismi elutegevusprotsesse.

Veel toimeid:

 • Lõhustab neeru ja põiekive
 • Väljutab ussnugilisi, kõiki eriliike
 • Väldib rasvumist ja aitab kaasa salenemisele
 • Langetab kolesteroolitaset veres
 • Suurendab rinnapiima eritust rinnaga toitmisel
 • Ravib nohu, köha, hingeldust, kollatõbe,
 • Tõhus toime bronhiidi ja astma ravis
 • Parandab soolestiku tööd eemaldades sealt kahjulikud bakterid ja ussnugilised
 • On effektiivne seenhaiguste (Candida Albicans) vastu, antibakteriaalne, viirustevastane vahend: kõrvaldab ärritused, taastab põletikukolletes naha
 • Ravib impotentsust.

Kasutades mustköömne seemete õli on saadud paremaid tulemusi kui ühegi antibiootikumiga:
maomahlaeritusehäirete, ebapiisavast sapinõrest tingitud puhituste, podagra, migreeni, organismi kurnatuse, immuunsüsteemi nõrkuse, seedeprotsessi stimuleerimise, palavikku alandava ja higinäärmete tööd tõhustava efektiga, peavalude, kõrvavalude, hambavalude, igemehaiguste, kõrge vererõhu, nina limaskestade veritsuste, vere hüübimisprobleemide (hemofiilia), hea- ja halvaloomuliste kasvajate, paelusside ja teiste soolenugiliste, hemorroidide, diabeedi, piimanäärmetest piimaerituse tõstmise, emakaverejooksude normaliseerimise, uriinipidamatuse, mao- ja kõhunäärmehaavandite, vere kolesteroolitaseme alandamise, suguorganite elujõu tõstmise, prostatiidi (eesnäärme põletik), uretriidi (kusitipõletik), sinusiidi (põskkoopapõletik), kuiva ja läkaköha, bronhiaalastma, astmaatilise bronhiidi, külmetushaiguste, ülemiste ja alumiste hingamisteede katarride ja põletike, dermatofiidist kahjustatud küünte, taldade, reuma, lihaste ja luustikuhaiguste, nahahaiguste, pidalitõve, kärntõve, akne, krooniliste ja allergiliste nahapõletike puhul.

Mustköömne raviomadusi on uuritud rea spetsiifiliste haiguste puhul. Toon välja mõningad huvitavad tulemused:

 • II astme diabeet: kaks grammi mustköömne seemneid päevas alandavad glükoositaset, resistentsust insuliinile, tõstavad beetarakkude sisaldust, aga samuti alandavad glükoliseeritud hemoglobiini taset (HbA1c) inimestel.
 • Helicobacteri infektsioon (maos ja kaksteistsõrmikus): mustköömne seemned on kliinilise antibakteriaalse toimega.
 • Epilepsia: mustköömne seemned on laialdaselt tuntud krampidevastase ainena. 2007. aastal viidi läbi katsed epilepsiahaigete lastega, keda ei ravitud tavaliste ravimitega. Leiti, et mustköömne vesiekstrakt vähendas tunduvalt lihaspingeid.
 • Kõrge vererõhk: igapäevane mustköömne ekstrakti tarbimine 100 või 200 mg kaks korda päevas kahe kuu jooksuul alandab algastmes hüpertooniaga patsientidel vererõhku.
 • Astma: bronhiaalastma uuringud loomadel timohiiniga, ühe põhilise aktiivse mustköömne komponendiga, aitasid preparaadi Flutikasoon väljatöötamist. Veel üks uuring, seekord haigete inimestega, näitas, et mustköömne vesiekstrakt on märgatava antiastmaatilise efektiga kahjustatud hingamisteede puhul.
 • Äge kõripõletik: valu neelamisel on põhiliselt viiruslikku päritolu. Mustköömne kapslid leevendasid märgatavalt valu kurgus ja võimaldasid vähem tarvitada valuvastaseid ravimeid.
 • Keemiarelva kahjustus: keemiarelva kahjustusega inimeste uuringud on võrreldes kontrollgrupiga andnud platseeboefekti. Tõestati, et mustköömne vesiekstrakt vähendas respiratoorsete haiguste sümptomeid, hingamist, parandas kopsude funktsioone ning isegi vähendas narkoloogiliste ainete kasutamise vajadust.
 • Jämesoolevähk: rakutasandi uurimised näitasid, et mustköömne seemnete ekstrakt mõjub hästi „5-fluorasiili“ sünteesimisel, mis aitab võitluses jämesoolevähiga, seejuures on mustköömne ohutusaste suur. Loomkatsed kinnitasid mustköömne õli teatud pidurdavat mõju jämesoolevähile, ilma et oleks kõrvaltoimeid.
 • Stafülokokk: erinevalt traditsioonilistest preparaatidest tõstab mustköömen antibakteriaalset aktiivsust stafülokoki suhtes.
 • Narkomaania: narkosõltlaste ravi opiaatide sõltuvusest: 35 narkosõltlase uuringud on näidanud, et mustköömen on üsna efektiivne pikaajalise ravi korral.­

Lisaks eelpool nimetatud raviomadustele annab mustköömne õli terve ja ilusa jume.

Selleks sega supilusikatäis musta köömne õli koos supilusikatäie oliiviõliga, masseeri õrnalt nägu õliseguga ja jäta vähemalt üheks tunniks mõjuma. Pese nägu naturaalse seebi ja veega.

mustkoomneoli-png_5405b7422931d Amazonas-mustköömneõlikapslid Raab-mustköömneõlikapslid

Kasutatud materjal:

 • http://www.vikerkaaresild.org/et/node/10707/v%C3%A4ga-tervislik-mustk%C3%B6%C3%B6mne-%C3%B5li
 • http://seemnemaailm.ee/index.php?lang=ee&GID=17063
 • http://greendesert.org/Medicinal.html

Main Menu