Mis asi on Triphala?

Eestis vähetuntud Triphala on Ayurveda meditsiinis tuntud juba aastatuhandeid ja koosneb kolmest taimest. Mitmete tervisele kasulike omaduste tõttu on ta nüüd ka mujal maailmas järjest rohkem populaarsust kogumas. Enamasti kasutatakse triphalat keha detoxi ehk puhastamise eesmärgil, aga samuti pärast haiguseid elujõu andmiseks. Iga koostisosas oleval taimel on eraldi juba tugev toime, kuid kolmekesi koos on nad eriti tõhusad.

Millest koosneb Triphala?

Amla (Emblica officinalis)

Laiemalt tuntud kui India karusmari, mängib amla Ayurveda meditsiinis olulist rolli. See on üks vanimaid Indiale teadaolevaid söödavaid puuvilju, mis kasvavad kogu Indias. Marjad on hapu terava maitse ja kiulise tekstuuriga. Sel põhjusel marineeritakse marju sageli, leotatakse suhkrusiirupis või keedetakse roogadeks, et maitset parandada.

India karusmarja ja selle ekstrakti kasutatakse Ayurveda meditsiinis selliste sümptomite raviks nagu kõhukinnisus ja ka vähi ennetamiseks. India karusmarjad on väga toitvad ja sisaldavad palju C-vitamiini, aminohappeid ja mineraalaineid. Need sisaldavad ka võimsaid taimseid ühendeid, nagu fenoole, tanniine, füllembelihapet, rutiini, kurkuminoide ja emblikooli.

Mitmed katseklaasis tehtud uuringud näitavad, et India karusmarjadel on tugevad vähivastased omadused. Näiteks on katseklaasi uuringutes näidatud, et India karusmarja ekstrakt pärsib emakakaela- ja munasarjavähirakkude kasvu.

Bibhitaki (Terminalia bellirica)

Terminalia bellirica on suur puu, mis kasvab tavaliselt Kagu-Aasias. Puu vilju kasutatakse enamasti bakteriaalsete ja viirusnakkuste raviks.

Bibhitaki sisaldab tanniine, ellaghapet, gallushapet, lignaane ja flavoone ning paljusid teisi võimsaid taimseid ühendeid, mis põhiliselt toimivad põletiku vastu.
Ühes uuringus vähendas 500 mg Terminalia belliricat oluliselt kusihappesisaldust patsientidel, kellel oli podagra – põletikuline seisund, mida iseloomustab kusihappe kogunemine organismis.

Bibhitaki kasutatakse sageli ka Ayurveda meditsiinis diabeedi ja veresuhkru düsregulatsiooni raviks.

Selle põhjuseks on asjaolu, et Bibhitakis on palju gallushapet ja ellaghapet – kahte fütokemikaali, millel on kasulik mõju veresuhkru tasemele, insuliinitundlikkusele ja kehakaalule. Need taimsed kemikaalid aitavad soodustada insuliini sekretsiooni kõhunäärmest ning loomkatsetes on näidatud, et need vähendavad kõrget veresuhkrut ja parandavad insuliiniresistentsust.

Haritaki (Terminalia chebula)

Terminalia chebula on puu, mis kasvab kogu Lähis-Idas, Indias, Hiinas ja Tais. Seda taime tuntakse Ayurvedas kui “haritaki”, kus kasutatakse ravimina Terminalia chebula puu väikeseid rohelisi vilju. Haritakit peetakse Ayurvedas kõrgelt au sees ja teda nimetatakse sageli “ravimite kuningaks”.

Seda on iidsetest aegadest kasutatud paljude haiguste, sealhulgas südamehaiguste, astma, haavandite ja maohaiguste raviks.
Haritaki sisaldab fütokemikaale nagu terpeenid, polüfenoolid, antotsüaanid ja flavonoidid.

Uuringud on näidanud, et haritakil on võimsad põletikuvastased ja antioksüdantsed omadused.

Lisaks kasutatakse Haritaki laialdaselt Ayurveda meditsiinis seedeprobleemide, näiteks kõhukinnisuse raviks.

 

Millal on Triphalast abi?

Põletikuvastased omadused
Triphala sisaldab mitmeid antioksüdante, mis täidavad kehas kaitsefunktsioone. See sisaldab C-vitamiini, flavonoide, polüfenoole, tanniine ja saponiine ning muid tugevatoimelisi taimseid ühendeid. Need ühendid aitavad võidelda oksüdatiivse stressiga, mida põhjustavad vabad radikaalid, mis võivad kahjustada rakke ja soodustada kroonilisi haigusi.

On näidatud, et kõrge antioksüdantide sisaldusega dieedid vähendavad südamehaiguste, teatud vähivormide, diabeedi ja enneaegse vananemise riski.

Veelgi enam, loomkatsetes on näidatud, et Triphala vähendab põletikku ja artriidist põhjustatud kahjustusi. Uuringud on näidanud, et antioksüdantide lisamisel võib olla ka mõningaid eeliseid, sealhulgas kaitse südamehaiguste eest, parandab sportlikku sooritust ja vähendab põletikku.

Võib kaitsta teatud vähivormide eest
Mitmetes katseklaasides ja loomkatsetes on näidatud, et Triphala kaitseb teatud vähivormide eest.
Näiteks on näidatud, et see pärsib lümfoomi kasvu, samuti mao- ja kõhunäärmevähki hiirtel.

See taimne ravim kutsus katseklaasi uuringutes esile ka käärsoole- ja eesnäärmevähi rakkude surma.

Teadlased on oletanud, et Triphala võimsate antioksüdantide, nagu gallushape ja polüfenoolid, kõrge sisaldus võib olla vastutav selle vähivastase toime eest. Kuigi need tulemused on paljulubavad, on ohutuse ja tõhususe hindamiseks vaja inimuuringuid selle potentsiaalsete vähivastaste omaduste kohta.

Võib kaitsta hambahaiguste ja hambaaukude eest
Triphala võib hammaste tervisele kasu tuua mitmel viisil. Triphalal on antimikroobsed ja põletikuvastased omadused, mis võivad aidata vältida hambakatu teket, mis on hambaaukude ja igemepõletiku (igemepõletik) tavaline põhjus. Ühes 143 lapsega hõlmatud uuringus leiti, et Triphala ekstrakti sisaldava suuveega loputamine vähendas hambakatu kogunemist, igemepõletikku ja bakterite kasvu suus. Teine uuring näitas, et ravi Triphala-põhise suuveega vähendas märkimisväärselt hambakatu ja igemepõletikku periodontaalse haigusega haiglaravil olevatel patsientidel.

Võib aidata kaalust alla võtta
Mõned uuringud on näidanud, et Triphala võib aidata vähendada rasva, eriti kõhu piirkonnas.

Ühes uuringus vähenes rottidel, kellele toideti kõrge rasvasisaldusega dieeti, millele oli lisatud Triphalat, kehakaal, energiatarbimine ja keharasv oluliselt rohkem kui hiirtel, kellele Triphalat ei lisatud. Teises uuringus, milles osales 62 rasvunud täiskasvanut, leiti, et neil, kes said 10-grammise päevase annuse Triphala pulbrit, vähenes kaal, vööümbermõõt ja puusa ümbermõõt rohkem kui platseebot saanud inimestel.

Võib kasutada loodusliku lahtistina
Triphalat on iidsetest aegadest kasutatud loodusliku ravivahendina kõhukinnisuse raviks. See on alternatiiv käsimüügis olevatele lahtistitele ja selle tõhusust on tõestanud mitmed uuringud.

Ühes seedetrakti häiretega patsientide uuringus vähendas Triphala kõhukinnisust, kõhuvalu ja kõhupuhitus ning parandas roojamise sagedust ja konsistentsi. Samuti on loomkatsetes näidatud, et see vähendab soolepõletikku ja parandab soolekahjustusi.

Ogavalkude ja grafeenoksiidi väljutaja

Viimased katsed näitavad, et Triphala aitab väljutada kehast ogavalkusid ja grafeenoksiidi. Sellele väitele ei ole teaduslikke tõenduseid, kui paljud loodusravi arstid soovitavad vaktsineeritud inimestele keha puhastamiseks just triphalat.

Võimalikud kõrvalmõjud

Kuigi Triphalat peetakse üldiselt ohutuks ja sellel on potentsiaalset kasu tervisele, võib see mõnel inimesel põhjustada kõrvaltoimeid.

Näiteks võib see oma loomuliku lahtistava toime tõttu põhjustada kõhulahtisust ja ebamugavustunnet kõhus, eriti suurtes annustes.

Triphalat ei soovitata rasedatele ega imetavatele naistele ning seda ei tohi manustada lastele.

Lisaks võib ta reageerida teatud ravimitega, sealhulgas verevedeldajatega, nagu varfariin, või vähendada nende efektiivsust. India karusmari, üks Triphala peamisi komponente, võib teatud inimestel suurendada verejooksu ja verevalumite riski ning ei pruugi olla veritsushäiretega inimestele ohutu.

Kuidas Triphalat kasutada

Triphalat saab osta tervisetoidupoodidest ja veebist kapslitena, pulbrina või vedelikuna.

Maksimaalse imendumise tagamiseks soovitatakse Triphalat võtta tühja kõhuga söögikordade vahel.

Tavaliselt on soovitatavad annused vahemikus 500 mg kuni üks gramm (1 tl) päevas, kuigi suuremaid koguseid saab kasutada selliste sümptomite nagu kõhukinnisus raviks.

Pulbrilisi versioone võib segada sooja vee ja meega ning võtta enne sööki.

Seda pulbrit võib segada ka ghee’ga, teatud tüüpi selitatud võiga, ja lisada rahustava joogi saamiseks sooja vette. Lisaks võib seda segada meega, et moodustada söödav pasta.

Selle suured annused võivad põhjustada seedehäireid, nagu kõhulahtisus, seega on kõige parem alustada väiksema annusega ja järk-järgult jõuda soovitatava koguseni.

Kuigi Triphalat peetakse enamiku inimeste jaoks ohutuks, pidage enne selle võtmist nõu oma arstiga, et tagada ohutus ja õige kasutamine.

Kasutatud allikad:

https://www.healthline.com/nutrition/triphala

Wikipedia ja FB avarused

Main Menu