Miks kvaliteetne oliiviõli on kibe?

Kibe oliiviõli ei kõla just kuigi meelitavalt. Pigem kutsuks ostma mahe, pehme ja õrna maitsega loosungid. Kibedad maitsenoodid tunduvad pigem halva maiguga. Jutt ei käi halvaks läinud õlist vaid ikka värskest tootest. Mis sellel kibedal siis viga on? Vanaemad rääkisid alati, et mida kibedam rohi, seda parem. Ka ravimtaimedest on teada, et tihti need kõige kibedamad on kõhule just kõige paremad.

Tegelikult on just mõruained need, mis seedimist soodustavad. Eriti hästi mõjub kibe maksale ja kõhunäärmele ning soodustab rasvade töötlust kehas. Mõrud ained tekitavad rohkem maomahla ning lisaks sellele, et toit seedib paremini, aitab see ka kehal paremini toidust omastada mineraale, vitamiine ja mikroorganisme.

Seetõttu pole ka imestada, kui tehakse oliiviõliga dieete, sest kui rasvade ainevahetus toimib nagu kellavärk, siis on salenemine lihtsam.

Kas kibe oliiviõli on hea?

Maitse üle ei vaielda, aga fakt on see, et kvaliteetsed oliiviõlid on kibedad. Seda peetakse gurmaanide ringkonnas kvaliteedimärgiks, kusjuures hindamine käib skaalal puuviljane, kibe ja terav.
1. Puuviljasus, kas küps või roheline. Küpses on tunda küpseid õunu ja valmis tomateid. Roheline lõhnab ja maitseb kui äsja niidetud muru, rohelised juurviljad ja puuviljad.
2. Pikantsus ehk kurgus kraapivus. Mõne sordi puhul on polüfenoolus väga kõrge ning kurgus kraabib ja kipitab pikalt, teisel sordil on see vaevu märgatav. Värskel õlil on pikantsust tunda rohkem.
3. Mõrudus. Sõltub paljuski oliivisordist (erinev polüfenoolsete antioksüdantide sisaldus), kuid seda peab olema tunda igas ekstra-väärisoliiviõlis. Euroopa Liidu määruses 640/2008 on oliiviõli maitsmistesti jaoks juhis positiivse atribuudi määramiseks:

Kibe: elementaarne maiseomadus rohelistest ja mitte küpsetest oliividest valmistatud õlile, mida tunnetatakse keelel V-kujulises vormis.

Mis muudab oliiviõli kibedaks?

Peamiselt annavad kibedat ja isegi pipraselt teravat maitset oliiviõlis polüfenoolid nagu oleocanthal ja oleuropeiin. Neid leidub just rohelistes oliivides, mis pole veel küpseks saanud. Neid oliiviõlisid ei ole kuigi palju liikvel ja on hinnatud just gurmaanide seas.  Kui oliiviõli ei ole enam kibeda maitsega, siis tuleneb see sellest, et õli on kokkupuutunud liigselt valguse, õhu, soojuse või veega, samuti vanaks läinud õlid on maitses leebemad.

Värskelt pressitud oliiviõli on alguses alati kibe, paari kuu jooksul muutub ta enamasti maitselt õrnemaks. Samuti saab valmistada mahedamat oliiviõli erinevate sortide segamisel.

Fakt on see, et kui teile satub kätte Ekstra-väärisoliiviõli , mis on kallim, kui teised ja maitseb kibedalt, siis olete saanud millegi väärtusliku, mida nautida. Heaks märgiks on ka sete põhjas (filtreerimata õli) . Kibe maitse kaob salati sees enamasti ära.

Lai valik erinevaid õlisid Looduspere poes

Autor: Pille-Riin Özmen

Kasutatud allikad:

https://www.oelea.de/olivenoel-bitter#.Wi_vR1WWbIU

http://krautundrueben.ch/olivenoel-bittere-wahrheit/

 

 

Main Menu