Kanepiõli

Möödunud nädalal sai kirjutatud minu uuest lemmikõlist – seedriõlist. Täna räägiksin selle jutu jätkuks ka oma teisest lemmikust, nimelt kanepiseemneõlist, mis on meie peres tarvitusel olnud juba pisut pikemat aega, seda nii sees- kui välispidiselt. Seda mõnusalt pähklise maitsega õli võib sisse võtta niisama toidulisandina, kuid see sobib suurepäraselt asendama ka võisilma pudrul ning täiendama salatikastmeid ja pastaroogasid, samuti sobib seda lisada smuutidesse. Praadimiseks kanepiõli ei sobi – kuumus hävitab selle kasulikud omadused.

Kasulikud rasvhapped

On andmeid, et juba 19. sajandi Ameerikas leiti kanepiõlist rohtu saja haiguse tervendamisel. Ka vanad eestlased tundsid kanepit ega põlanud ära selle seemneid söögiks tarvitada, valmistades neist kanepipiima, -putru ja -tempi. Siinkohal on tegemist küll pisut teise kanepisordiga, kui see, millest õli saadakse – õli saadakse tööstuskanepist.

Tegelikult on nii kanepiseemned kui ka kanepiseemneõli väärtuslikud toidulisandid ja terviseparandajad inimestegi toidulaual.

Kanepiõlis on ülirohkelt (kuni 90%) inimese tervisele soodsalt mõjuvaid mono- ja polüküllastamata rasvhappeid. Need on asendamatud rasvhapped, mille tootmisega inimorganism iseseisvalt hakkama ei saa ning tavapärase igapäevase toidugagi saadakse neid vajalikke rasvhappeid kahetsusväärselt vähe – iseäranis põhjamaades, kus omega-3 ja omega-6 poolest rikas rasvane kala pole söögisedelis kaugeltki igapäevane. Kanepiõli aga võibki nende rasvhapere allikana võrrelda rasvaste merekaladega nagu sardiin või makrell. Omega-3 ja omega-6 rasvhapete koha pealt veel nii palju, et need toidavad suurepäraselt inimaju, vältides muuhulgas ka stressi, keskendumisraskuste, ülepinge ja kurnatuse teket. Omega-3 rasvhapped omavad otsustavat toimet ja südame- ja veresoonkonna haiguste ennetamisel: need alandavad vererõhku, hoiavad ära trombide tekke, muudavad veresoonte seinad elastsemaks ning parandavad vere hüübivust. Omega-3 rasvhappeid peetakse ka looduslikuks rasvapõletajaks, kuna need mõjutavad rasva tootvaid rakke oma tegevust lõpetama. Kanepiõlis on omega-3 ja omega-6 rasvhappeid kordades rohkem, kui näiteks oliiviõlis – koguni 84%.

Naistele ja emadele

Kanepiõli on ka suurepäraseks abiks naistele ja emadele. On tõendeid, et omega rasvhapped hoiavad ohjes laste hüperaktiivsust. Asendamatud rasvhapped peaksid juba ennetavalt olema kohustuslikuks komponendiks lapseootel ja imetavate naiste toidusedelis, sest aitavad positiivselt kaasa loote ja imiku kesknärvisüsteemi ning aju arengule. Kanepiõlis leiduvat haruldast omega-6 gammalinoleenhapet soovitavad spetsialistid tarbida juba raseduse planeerimisel, kuna sel on emaka tekstuuri parandav toime. Naistele on kanepiõlist kasu ka muudel eluperioodidel kui emadusega seonduv. Kuna tegu on prostaglandiini nimelist hormooni mõjutava õliga, on sellest abi menstruaaltsükli reguleerimisel, PMS-sündroomi leevendamisel ning “päevadega” kaasnevate valude taltsutamisel.

Nahale

Olles rikas ka mitmete oluliste vitamiinigruppide poolest (A- ja B-grupi vitamiinid, samuti C-, D- ja E-vitamiin) omab kanepiõli imelist mõju nahale, lükates edasi naha vananemisilminguid ning leevendades nahapõletiku või allergilise lööbe korral sügelust ja kuivust. Ka akne või kõõmaprobleemide korral tasub abi otsida kanepiõlist. Peale selle sisaldab kanepiõli ainukesena toiduõlidest 1,5-6% gammalinoleenhappeid, mis omavad positiivset toimet põletikele, allergiatele ja immuunsüsteemi häiretele. Kanepiõli sisaldab ka ohtralt klorofülli – rakkude hingamist soodustavat, immuunsüsteemi tugevdavat ja põletikuvastast toimet omavat antioksüdanti, mis muuhulgas aitab seedetrakti kaudu välja viia kahjulikke jääkaineid.

Mikroelemendid

Kanepiseemnetes on keemilistest elementidest märkimisväärselt kaaliumi, magneesiumi, fosforit, väävlit ja kaltsiumi, mikroelementidest leidub tsinki ja rauda. Kanepiseemnetes sisalduv valk teeb need ideaalseks proteiiniallikaks ka taimetoitlastele, asendades edukalt loomseid valke.

Oma isikliku kogemuse põhjal võin öelda, et iga inimene on erinev ning see, kuidas üks või teine aine tema nahale mõjub, on individuaalne. Minul tekitas kanepiõli määrimine näonahale allergilise reaktsiooni – õrnem silmaümbruste nahk muutus karedaks ja hakkas sügelema. Küll aga on kanepiõli minu jaoks suurepärane kehaõli, ka sobib hästi ta minu väikesele beebile. Samuti julgen anda seda oma rinnalapsele näpu otsast limpsida ning kanepiseemned maitsevad meie pere suurematele lastele päris hästi.

 

Kasutatud materjal:

  • http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/kanepioli-aju-hormoonide-ja-naha-magustoit#.VI7fotKsW-Y
  • http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/kanepiseemned-ja-oli-kasulik-mitmel-rindel#.VI7uFNKsW-Y

Main Menu