Mis on õiglane kaubandus?

Õiglane kaubandus on kauplemisviis ja rahvusvaheline kokkulepe, mis toetab otse ja tõhusalt Aafrika, Aasia ja Ladina-Ameerika arengumaade ebasoodsas olukorras olevaid väiketalunikke ja tootjaid.

Õiglane kaubandus tagab:
  • arenguriikide talunike ja tootjate majandusliku elujõulisuse, sh tootjale kõiki kulusid kattev miinimumhind ja töölistele õiglase tasu;
  • keskkonnasõbraliku ja säästliku tootmise;
  • sotsiaalse vastutuse, sh lapsi ekspluateeriva töö ja orjatöö keeld, töötajate inim- ja tööõigustest kinnipidamine, paremad töötingimused;
  • tootmise eelfinantseerimise ja tootjate pikaajalised kaubandussuhted importijatega.

Õiglase kaubanduse raames kaubeldakse selliste toodetega, mida toodetakse arengumaades ja mille tootmisprotsessile on loodud rahvusvahelised standardid, näiteks kohv, kakao, tee, suhkur, šokolaad, troopiline puuvili, riis, kinoa, pähklid, õli, kuld, puuvill jms.

Õiglase kaubanduse viis põhimõtet
  • Õiglase hinna maksmine – tootjad saavad hinda, mis katab kõik tootmisega seotud kulud, tagab inimväärsed elutingimused ja mõistliku sissetuleku.
  • Lapstööjõud on keelatud – kõik lapstööjõuvormid on keelatud, eriti kui need kahjustavad laste haridust või nende füüsilist tervist ja vaimset arengut.
  • Inimväärsed töötingimused – istandustes, farmides, töötlemisettevõtetes ja teistes ettevõtetes töötavad inimesed töötavad inimväärsetes ja ohututes tingimustes ning saavad äraelamist võimaldavat töötasu.
  • Kohalike kogukondade areng – lisaks miinimumhinnale makstakse tootjale ka hinnalisa ehk lisatasu, millest investeeritakse märkimisväärne osa tootjakogukondade arenguprojektidesse. Nende projektide hulka kuulub joogiveega varustamine, teede, haridus- ja tervishoiuasutuste ehitamine, koolihariduse ja kutseõppe ning tervishoiuga seotud kulude katmine, mikrorahastus jne.
  • Keskkonnasäästlikkus – õiglase kaubanduse süsteem välistab kahjulikud põllumajanduskemikaalid ja GMO-d. Lisaks toetatakse selliseid tootmistehnoloogiaid, mis säilitavad väärtuslikke ökosüsteeme ning kaitsevad nii tootjate, tööliste kui ka tarbijate tervist.
Kas fair trade või Fairtrade?

Õiglane kaubandus ehk fair trade on laiem mõiste: see on lähenemine ja rahvusvaheline kodanikuliikumine, mis võtab aktiivselt osa poliitilistest aruteludest rahvusvaheliste kaubandusreeglite õiglasemaks muutmiseks ning toetab aktiivselt sotsiaalset ettevõtlust ja solidaarsust arengumaade väiketootjatega.

Fairtrade kokkukirjutatuna viitab õiglase kaubanduse märgistamise organisatsiooni Fairtrade International’i poolt juhitava sertifitseerimis- ja märgistamissüsteemile, mille eesmärgiks on aidata tarbijatel kergemini leida tooteid, mis on toodetud järgides vastavaid töötingimusi ja keskkonna standardeid. Eesti keeles kasutame märgile viidates ingliskeelset Fairtrade’i.

Mina eelistan siiski eestimaist!

See on väga kiiduväärt. Kuid kui joote kohvi ja panete sinna suhkrut või sööte banaani, siis paraku tarbite mitte-eestimaist. Tarbimisega kaasneb ka vastutus. Isegi lapsed saavad sellest aru – vaata multikat. Õiglase kaubanduse tooted ei konkureeri Eesti toodetega, sest tooraine ei tule Eestist.

Miks ma peaks sealseid vaeseid toetama, kas meil endal vaeseid vähe ei ole?

Kui te joote kohvi või teed, sööte banaani ja ananassi, kasutate suhkrut, kakaod, šokolaadi, siis paratamatult annate kellelegi raha ja toetate tema tegevust. See on teie enda valik, kas soovite toetada eetilisi ettevõtjaid ning tootjaid, kelle kauplemine on sotsiaalselt õiglane ning austab ka keskkonda.

See üks ost ei aita niikuinii!

Oleneb, kuidas vaadata – kas te olete kokku arvestanud, kui palju puuvilju, kohvi, teed või suhkrut te perega näiteks 10 aasta jooksul tarbite? Kui nii võtta, on see juba väga suur panus. Ja kui tuttavatele edasi rääkida, et teie eelistate õiglaseid kaupu, siis mõju ainult suureneb. Näiteks Fairtrade’i toodete käive oli 2015.a tänu teadlikele tarbijatele 5,9 miljardit eurot.

Allikas: Fairtrade.ee http://www.fairtrade.ee/ulevaade

Loodusperes pakutavad Fairtrade tooteid on nii toiduainete kui ka kosmeetika all.

Main Menu