Kaunid kiharad hennaga

Seekord räägime me värvidest juustes – nimelt kaunitest, tervetest, säravatest hennapunastest kiharatest, sellest õigest ja punasest hennast. Eks tahaks ju igaüks meist särada ka siis, kui looduses värvid tuhmuvad ning pimedus saab mõneks kuuks valguse üle võitu, samas oma juukseid kahjustamata. Kes juba niigi värvib või on otsustanud hakata värvima püsivärviga ning kelle värvieelistus on pilkupüüdev punakaspruun, võiks kindlasti vähemalt henna kohta rohkem lugeda ja soovi korral ka proovida.

Henna on pärsiakeelne vaste põõsale ´Lawsonia Inermis´, mis kasvab Pakistanis, Indias ja Põhja-Aafrikas.

Ilutööstuses kasutatakse tema kaks korda aastas korjatavaid lehti. Isegi rohkem kui juuste värvimises tuntakse hennat oma ainulaadse toitainete rikkuse pärast. Looduslikuks juuksevärvimiseks vajalikke värvipigmente sisaldavad vaid sügisel korjatud lehed. Kevadel korjatud, eriti kümne ja enam aastaste põõsaste omad, on täiesti värvitud. Seepärast on kevadised korjed eriti sobilikud juuksehooldustoodetesse oma parandavate ja hoolitsevate omaduste pärast.

Mina olen hennaga korduvalt värvinud ja mulle meeldis – see oli selline ehe ja naturaalne elamus ning lisaboonusena fakt, et juuste värvimine tervendas juukseid, selle asemel, et neid kahjustada.

Lisaks tooni andvatele omadustele annab hennapulber peanahale baktersiidset ja fungitsiidset toimet, tasakaalustab rasvast ja kõõmast peanahka, tugevdab juukseid, muutes nad kohevaks, säravaks ja kergesti kammitavaks.

Loomulikult peab esmalt, enne taimsete juuksetoonijatega värvimise alustamist teadma, et taimsete toonijatega on saadud tulemus mõjutatud alati su oma juuksetoonist, kasutatud toodete kvaliteedist, sellest, mida sa oma segus kasutasid ning kui kauaks värvi juustele jätsid. Siiski ei ole kogu protsessis midagi liiga keerulist, pigem tuleb endale selgeks teha mõningad olulised tõsiasjad ning lihtsalt katsetada. Oma hennalehel on Katrin välja toonud mõningad olulisemad faktid, mida peaks aga kindlasti teadma enne henna või teiste taimsete toonijatega juuste värvimist:

  • Henna ja taimsed toonijad ei ole sellised nagu sünteetilised värvid.
  • Esiteks ei muuda need su oma juuksetooni. Taimsed juuksevärvid ei eemalda juuste omapigmenti, et uus värv saaks juuksekarva kinnituda. Taimsed värvid kombineeruvad juuste oma pigmendiga ja katavad selle, oma toon, eriti tumedam, jääb alati paistma. Ainul pigmenditul – hallil või vesivalgel – juuksel on näha puhas henna toon. Põhjus, mis üsna sama tooni juustega inimesed saavad sünteetiliste värvidega üsna sama tulemuse, on selles, et juukse oma pigment eemaldatakse enne sünteetilise värvi juuksekarva kinnitumist. Sarnase juuksetooniga inimesed saavad aga ühe sama hennaga täiesti erinevad tulemused.
  • Kui vähegi kahtled proovis, tee alati värviproov, enne kui värvid terve pea. 
  • Selleks sobib näiteks värvitu villaheie – siis näed ära põhitooni. Veel parem on katsetada oma juustega – korja harjalt kokku oma lahtised juuksekarvad, sega soovitud tooni võimaldav värv ning hoia oma juukseid värvisegus nii kaua kui vaja. Nii näed ära selle, milline värv jääb su oma juustel. See ei ole kallis, ei võta väga palju lisaaega ega kuluta värvi ning aitab lõpptulemusena vältida suuri pettumusi.
  • Alusta aeglaselt. 
  • Kui sa ei taha drastilist toonimuutust või pelgad punast, alusta toonimuutust vähehaaval. Senna suurem osakaal segus vähendab punast ja mahendab vaske. Lühemaaegselt peas hoitud henna jääb õrnem ja mahedam, oma toon kumab enam läbi. Henna ja indigo segamine (hendigo) annab pruunid toonid. Amla lisamine hendigole muudab pruunid toonid külmemaks. Mida lühemat aega sa segu peas hoiad, seda rohkem kumab läbi su algne oma toon.
  • Taimsete toonijatega ei saa juukseid oma toonist heledamaks. 
  • Blondeerivat hennat ei ole olemas. Mitte ükski taimne toonija või taimsest toonijast kokku segatud värv ei tee juukseid oma toonist heledamaks (looduslikest pleegitavatest vahenditest ja võimalustest siiski mõne rea pärast)
  • Kõik see, mida sa eelnevalt oma juustel kasutanud oled, võib mõjutada lõpptulemust. 
  • Kui juukseid on keemiliselt värvitud, väga rikutud, siis on erinevus rikkumata omajuukse ja eelnevalt töödeldud juuste vahel tükk aega näha. Silikooni sisaldavate toodete pidev ja ohtravõitu kasutamine võib mõjutada henna kinnitumist.
  • Henna ja taimsed toonijad tahavad täiesti teistsugust ettevalmistus kui sünteetilised värvid. 
  • See on ka üks põhjus. miks on neid tooteid salongis keeruline kasutada – selles ei ole lihtsalt aega ning olukorras, kus inimesed sageli etteteatamata kohale ei ilmu, ei saa ka ühelegi juuksurile pahaks panna, kui ta ei taha võtta riski, et kvaliteetne valmissegatud kraam tuleb ära visata, sest klient ei ilmunudki kohale või helistas viis minutit varem, et tegelikult ei saagi tulla.
  • Taimsetest segajatest värvi hakatakse kokku segama umbes ööpäev enne kasutamist. Ja see on ka põhjust, mis kvaliteetsetest baasainetetest ja ise kokku segatud toon ja taimsed valmissegatud karbivärvid ei ole võrreldavad. Erinevad taimsed tanniinid tahavad erinevat värvusreaktsiooni vallandumise aega ning sageli ka erinevat keskkonda – henna tahab reeglina seista üleöö ja happelist keskkonda, indigo oksüdeerub selle ajaga täiesti ära ja ei värvi ning vajab oma värvusreaktsiooni käivitamiseks aluselist keskkonda. Aga kui need on karbis koos ja kästakse kokku segada kuuma veega ning siis kohe juustele kanda, siis…?
  • Henna on püsivärv.
  • Seda peab meeles pidama.
  • Hennat ja indigot ei saa juustest välja pleegitamise või keemilise värvieemaldusega. Keemia uhub juustest välja omapigmendi, aga hennatanniinhape lahkub juuste keratiinist viimasena. Tegelikult peab selle värvitud osa eemaldama siiski kääridega – kui tahta hennast lõplikult priiks saada. Hendigo/indigoga võib õnneks minna, ja peale värvieemaldust saab juuksed heleda värviga kenasti üle värvida. Aga võib ka juhtuda, et peale innukat värvieemaldust või blondeerimist vaatab peeglist vastu väga räsitud juustega proua Lehtsalat. Indigo (sinine) kombinatsioonis pleegitavate värvide või blondeerijatega, mis sisaldavad kollast, annab täiesti reeglite kohaselt tulemuseks rohelise. See on riskantne ja juuste üldise tervise seisukohalt mitte eriti soovitatav meetod. Samas on see ka henna võlu – henna on ilmselt ainuke punane juuksevärv, mille toon, läige ja sära on üsna samad ka näiteks 4-5 nädalat peale hennatamist.
  • Henna ei muutu mitte kunagi paari nädalaga lamedaks ja luitunuks
  • luidritooniks nagu paljud sünteetilised punased värvid ning henna ei vaja eales sellist poputamist ja kalliste spetsvahendite kasutamist, nagu vähemalt osad sünteetilistest punastest toonidest seda nõuavad. Paljud leiavad selle henna omaduse olevat ka väga võluvalt ökonoomse, sest hiljem peab värvima tõesti ainult juuri. Tõsi – pleegitatud või keemiliselt töödeldud juuksed tahavad korduvhennatamist, enne kui värv püsima jääb ning isegi meie lõõskav suvepäike pleegitab pisut.
  • Henna on väga mitte-allergeenne taim ja kosmeetikum.
  • Kui sul ei ole allergiat naftokioonide suhtes, sa ei põe G6PD-defitsiiti, kasutad kvaliteetset usaldusväärset hennat ja segad selle ise kokku, siis on igasuguste terviseriskide võimalus väga väike, praktiliselt olematu, sest sa tead, mida sa kasutad, ja kasutad ainult seda, millest sa tead, et seda talud.

hennanaturaalne

Looduspere poes müügil olevat hennat saab kasutada järgmiselt:
  • lühikesed juuksed 50 g hennat + 150 ml keevat vett
  • keskmised juuksed 100 g hennat + 300 ml keevat vett
  • pikad juuksed 150 g hennat + 450 ml keevat vett
  • Henna ja vesi segada omavahel hapukoore sarnaseks pastaks ja jätte 1-2 tunniks kuni üleöö toatemperatuurile kile alla seisma.
  • Kanna pesemata juustele alustades peanahast, soovitavalt kinnastatud kätega.
  • Hoia peas vähemalt 4 tundi kuni üleöö. Vältimaks väga eredat oranži tooni heledatel juustel, lisa vee asemel kuuma musta teed või kohvi.
  • Värv muutub intensiivsemaks, kui lisada segule õunaäädikat või sidrunimahla ning oliiviõli.
  • Kaitse riideid ja nahka värvi eest, loputa korralikult.
  • Värv oksüdeerub veel paar päeva ja tulemus on lõplik paari päeva pärast.

Kui soovite saada kauneid pruune värvitoone, segage värvi-indigopõõsapulbrit neutraalse hennaga.

Segu tuleb pähe kanda kohe, sest indigo kaotab oma toime juba tund aega peale kokkusegamist.

Musta ja tumepruunide värvitoonide jaoks on olemas aga juba ka juba valmissegu värvi-indigopõõsast ja hennast.

Erinevate punaste toonidega katsetada soovides võite proovida aga kreeka pähkli pulbrit, mis annab ereda punakaspruuni tooni,

Segades hennaga aga kuldse pähkelpruuni tooni

Kasutamine heledatele juustele: lühikestele juustele 50g hennat + 20g pähklipulbrit + 1spl sidrunimahla + 1tl oliiviõli.

Punakaspruuni tooni saab 25g hennat + 25g pähklipulbrit + soovikorral sidrunimahla ja õli).
  • Sega kausis, lisa keevat vett kuni hapukooresarnane paksus, lase seista kile all 1-2h.
  • Kanna niisketele pesemata juustele alustades peanahast, kata rätiku ja kilega ning lase seista 2h kuni üleöö.
  • Loputa sooja veega ja peske õrna šampooniga, kuni vesi selge.)

VÕI hariliku punavärviku pulbrit, mis annab kauni mahagonipunase tooni

Kasutamine:

  • sega hennaga 1:1-le kuuma veega pasta,
  • lase seista 1h, kanna juustele ja hoia 1,5h (õhu käes kiireneb protsess),
  • loputa sooja veega

Pruunid juuksed muudab kauniks ja elujõuliseks aga amlaki õislehiku pulber ehk amla, aidates ühtlasi juuste väljalangemise vastu ning soodustades juuste kasvu:

sega 3 annust neutraalset hennat ja 1 annus amlat kuuma veega pastaks, lase seista üks tund

kui soovid tugevdada pruuni tooni, lisa vee asemel kohvi või musta teed.

 

Kasutatud materjal:

  • http://hennaleht.wordpress.com/2009/02/05/juuste-varvimine-henna-ja-muude-taimsete-toonijatega-mida-peab-enne-teadma/

Main Menu