Riidest mähkme ABC

Riidest mähkmete ABC ehk enam-vähem kõik, mida tahtsid teada pestavatest mähkmetest.

Iga uus on unustatud vana nii ka riidest mähkmete puhul. Pärast keemiakokteile ja plastmassiuputust on paljud lapsevanemad taaspöördunud riidest mähkmete juurde. Õnneks on vahepeal ka riidest mähkmed teinud läbi revolutsiooni ning Eestist võib leida suhteliselt hea valiku täiesti moodsaid ja mugavaid võimalusi. Kuna pesumasinad on lapsega peredes enamjaolt olemas, pole ka pesupesemine probleem.

Paljud küsivad meilt, et milliseid ja kui palju mähkmeid peaks ostma.

Selle peale ütleme vaid üht – kombineerige! Kõige tervislikum on segasumma-valik. Mõelge enda võimaluste ja viitsimise peale:

  • Kui kiiresti saan kuivatada mähkmeid (trummelkuivati või rõdu)?
  • Kui tihti tahan pesu pesta, kas iga päev või üle päeva?

Vastavalt sellele saab valida ka kogused ja sobivaimad variandid.

Paelmähkmed on soodsamad ja praktilised kasutada (kuivavad ruttu ning üks suurus kehtib kõikidel vanustele).

Mähkmepüksid kallimad, aga lihtsam jalga panna. Valmisõmmeldud sisud jälle lihtsam panna, aga kuivavad aeglaselt ja on kallid. Valikuvõimalus on Teie!

Ühekordsetes mähkmetes on kõik kihid juba koos ja valmis, riidest mähkmed tuleb kõik ise kokku panna:

Üritan sellel leheküljel põhilised mähkmesordid ja lisandid lahti seletada. Lisainfot saab alati telefoni teel või maili teel.

Disanalogo

Riidest mähkmed – eelised:

Kõigepealt riidest mähkmete põhilised eelised ühekordsete ees:

1. nahasõbralikumad kui ühekordsed tavamähkmed

2. hoiab raha kokku (kuni 770 eurot ühe lapse pealt võrreldes ühekordsetega)

3. lapsed õpivad kiiremini ise potil käima

4. poiste puhul pole ohtu viljatuks jääda, kuna riidest mähkmes ei tõuse temperatuur üle 36C (ühekordetes  mähkmetes võib kuumus tõusta nii kõrgele, et hakkab hävitama munandites asuvaid sugurakke)
5. tüdrukute puhul pole ohtu emakakaelavähiks, mida nüüd ka kahtlustatakse imamisgeelil tekitavat (Pampers)
6. tekitab vähem prügi (umbes 1 tonn lapse kohta vähem kui ühekordsete mähkmetega)
7. keskkonnasõbralik

8. Alati kodus olemas ja ei pea jahtima järgmist soodukat, tassima koju mähkmepakke ja hiljem prügikasti viskama.

Riidest mähkmed – kulud

Ühekordsete mähkmete soetamiseks, keskmine kasutusaeg 3 aastat, keskmiselt 6 mähet päevas 1-2 aastat, 2-3 aastastel poole vähem   –   ca 970 eurot

Korduvkasutusega mähkmed ehk riidest mähkmed, keskmine kasutusaeg kuni 2 aastat, saab kasutada ka teise ja kolmanda lapse puhul – ca 160 eurot

Riidest mähkmete puhul on arvestatud ka vee ja elektrikulu pesumasina peale. Vahe on märgatav! Ülejäänud raha eest saaks kogu perega sõita SPA-sse puhkama!

Riidest mähkmed – materjalid

Marli

Disanamarli

Õhuke kude, mida saab tavaliselt osta nelinurksete rättidena suuruses 80 x 80 cm.

Kasutatakse beebihoolduses ka süljerättide- ja pudipõlledena.

Kokkumurdes saab teda kasutada näiteks riidest mähkme sees. Kvaliteedisuhtes on suuri erinevusi. Eestis on saadaval tavalised valged või mustriga marlid, mis pole eriti vastupidavad ja samas imavad halvasti, trumbiks soodne hind.

Leidub ka pleegitamata marlisid, mis on kvaliteedis samm edasi ja tervislikum.

Parima kvaliteediga on kahekordselt kootud mahepuuvillast marlimähkmed, mis imavad väga hästi ning peavad pesudele suurepäraselt vastu. Parima imavuse saavutab ta umbes pärast 10 pesu. Need tunneb ära ruudumustri järgi mähkme pinnal. Samas ei ole ohtu, et niiskusega (mida ikka beebi püksi juhtub)satuks nahale väetiste või putukatõrjevahendite jääke nagu tavalises puuvillas.

Kuna tegemist on ikkagi suu- ja suguorganite hoolduseks mõeldud tootega, võiks sellele seigale tähelepanu pöörata. Need marlid on õhukese äärega ja jäävad seetõttu ka voltides õhemad kui õmmeldud äärtega marlid. Erinevaid voltimisvariante leidsime ühelt saksakeelselt leheküljelt 🙂http://www.naturwindeln.de/wickelanleitungen/faltwindeln.php
Ingliskeeles leiab veel voltimisest infot http://www.sydneynappywash.com.au/folds.html

Flanell

Pehme riie, mis on saadaval nii väikeste (40 x 40 cm), kui suurte rättidena (80 x 80) ning valmisõmmeldud mähetena. Pärast mitmeid pesusid pehmus väheneb. Väikseid rätte saab kolmeks voldituna kasutada mähkme sees, imavuse suurendamiseks – kuivamisaeg on lühike. Samas saab neid hästi kasutada voodis, beebi pea alla panemiseks, süljerätina või pesulapina.

Suured rätid on mähkimise jaoks liiga kohmakad, need sobivad hästi voodilinaks beebidele, mähkimisaluseks, kergeks tekiks suvel või madratsikaitseks. Jällegi saadaval valged, pleegitamata ja mahepuuvillast tooted. Valged flanellid on oma vastupidavuse ja tervislikkuse poolest tunduvalt nõrgemad kui mahepuuvillaflanellist rätid.

Frotee

Lenyafroteepilt

Frotee on imavuselt parim materjal mähkmete jaoks. On olemas nii valmis mähkmepüksid kui ka voltimiseks mõeldud rätid. Pärast pesu muutub frotee veidi karedaks, mis beebidele tavaliselt ei mõju. Vedel emapiimakaka püsib kenasti frotee sees, kui ei kasutata mähkmepaberit. Voltimisviise palume vaadata marli alt. Edukalt saab kasutada ka vanu käterätte.
 

Pöevill ja villaheie

Disanatoru

Kasutatakse peamiselt pealispükstena. Villaheiepüksid on käsitsikootud. Pöevillast püksid on masinkootud, kahekordsed ületõmmatavad püksid või vanutatud villast krõpskinnitusega. Eriti mõnusad on Ruskovilla pika säärega topeltkootud villased püksid, mida saab suurepäraselt kasutada ka retuusidena õues kombe all või kodus ringiroomamiseks. Peamiseks eeliseks on pikad sääred ja kõrge ülaosa, mis ulatub rinnuni.

  • Suudab endasse imeda suure hulga vedelikku, ilma et tunduks märjana, samas hoiab sooja ka märjana.
  • Hingab ja reguleerib temperatuuri.
  • Ei haise uriini järele, kuna sisaldab loomulikku lanoliini, mida võiks lisada peale pesu loputusvette.
  • Peab harva pesema ( ca 1 kord kuus, piisab kui tuulutada värskes õhus).
  • Imab vedeliku beebi nahalt ja hingab selle välja.

Miinusteks toome välja, et on paksud, väga kuuma ilmaga ebapraktilised, ei sobi villaallergiaga beebidele, nõuavad käsipesu ja loputamisel lanoliini lisamist.
 
Mikrokiud

Mikrokiust pealispükse kasutatakse peamiselt kas ülestõmmatavana või krõpskinnitusega. Väga kerge hooldada, tohib keeta kui vaja ning koos mähkmetega pesumasinas pesta. Kaka saab lihtsalt niiske lapiga mahapühkida. Ta on õhuke ja vastupidav, ei aja hauduma, samas on niiskuskindel ja kuivab ruttu. Sobib allergilisele nahale. Miinuseks: ei soojenda, koosneb kunstkiust, hakkab pikema kasutuse järel uriini järele haisema. Ei ima ega tõmba niiskust beebi nahalt eemale nagu teeb seda vill.

Bourette siid

Tervendab ja on antibakteriaalne, sobib põletike ja lahtiste haavade peale panekuks. Aitab kurgupõletiku puhul mähisena ümber kaela. Mähkme sees aitab leevendada punetavat peput, ilma kreeme kasutamata, saab käsitsi ettevaatlikult pesta. Valmistatud siidikookoni sisemisest, siidiliimirohkest osast. Bourette siidist rätik. Kasutatakse punetava pepu puhul otse naha ligi mähkme sees.

Ravivill

Ravivill

Näeb välja nagu vatt ja sobib ideaalselt haavade paranemiseks, on väga pehme punetavale pepule. Teda ei pesta! Vill taastab end, asetatuna päikese kätte. Pärit enamasti mahe-lammastelt, loputatakse vaid külma veega, et väärtuslik lanoliin jääks alles. 

Ravivilla saab kasutada mitmete tõbede puhul:

  • punane pepu beebidel – asetada kiht villa otse pepule, mitte kreemitada. Villas sisalduv lanoliin ravib põletikku, vill ise tõmbab põletikuliselt nahalt eemale niiskuse ja mürkained.
  • Põletikulised rinnanibud: asetada otse nibu peale kiht villa, selle peale rinanhoidjakaitse ja rinnahoidja.
  • Bronhiit: asetada rinnale kiht villa, kaugelearenenud bronhiidi puhul ka seljale. Peale panna tihke alussärk. Säästab köhasiirupist. Vahetada hommikul ja õhtul. Vill, mille ära võtsite pange tuulduma ja saate pärast uuesti kasutada.
  • Kõrvapõletik: valmistada villast väike kuul ja panna see ettevaatlikult kõrva.
  • Kõhukrambid ja koolikud: asetada kiht villa kõhule, särk tihkelt peale.
  • Pinges kaelalihased, liigesevalud, radikuliit: valusale kohale asetada umbes 2 cm kiht villa.

Riidest mähkmed – Mähkmepüksid

disana-puuvillased

Valmistatud puuvillaflanellist või froteest. Lihtne jalga panna. Kuivab võrreldes paelmähkmega kauem ja on kallim. Vastavalt lapse suurusele tuleb osta mähkmepüksid. On olemas ka kaasakasvavad mähkmepüksid ehk alates vastsündinust kuni mähkimisea lõpuni püsivad püksid, mida saab trukkide abil vastavalt kokkupanna. Enamasti on need ka AIO-d (All in One)
 

Riidest mähkmed – Paelmähkmed

Disanapael4

Valmistatud kootud puuvillast. Üks suurus, sobib kõigile vanustele. Mõnus, pehme ja elastne materjal, hoiab hästi ja on mugav. Soodne hind võrreldes mähkmepükstega ja kuivab ruttu.
 
 

Riidest mähkmed – Mähkmesisud

DisanaBaumwolleinl

Vormiõmmeldud, puuvillast kootud mähkmesisu. Lihtne kasutada ja pehme. Kuivab kauem kui marlirätik. Vormiõmmeldud sisusid on olemas ka froteest, flanellist ja villast.

Topeltkootud marli imab suurepäraselt, kolmnurgaks voltides ulatub ka külgedele. Saab kinnitada Snappiga (palun mitte haaknõelaga!). Hädapärast sobib ka tavaline valge marli, tema eelistest ja miinustest lugege ülevalpool Marli alt.

Flanellist rätid imavad hästi on pehmed ja sobivad just ööseks lisaimavuse suurendamiseks.

Pealispüksid

Pealispükse on olemas käsitsikootud villaheiest, pöevillast ja vanutatud pöevillast koos krõpsuga. Olgu öeldud, et villane hoiab lapse soojas ka märjana ning lisaks imab ta kuni 30% rohkem omaenda kaalust. Vanutatud villast püksid on praktiliselt täiesti veekindlad ja sobivad eriti hästi ööseks. Kui püksid on pissised siis võib nad lihtsalt värske õhu kätte tuulduma panna, nii saab vill end ise taastada loomuliku lanoliini abil. Villaseid pükse pestakse ainult umbes iga 3 nädala tagant. Ehk siis täiesti laisa perenaise materjal 🙂 Pärast iga 3-ndat pesu (käsitsi 30C) on soovitav loputusvette lanoliini lisada.

Villaallergiaga lastele ning õhema püksi eelistamisel võimalik valida mikrokiust pükste vahel. Mikrokiust püksid on õhukesed ja ei lase vett väljapoole, aga nad ei ima ega hoia last soojas märjana. Samas on neid kerge pesta või kasvõi keeta, kui soovite. Aegajalt võiks õmblustele panna vaha, et nad vett peaksid.

Disanamikrokrops

Mikrokiust krõpsuga püksid

 Disanatoru

Kahekordselt kootud pöevillast püksid

 

 

 

Lisad, millest võiks riidest mähkmete kasutamisel teada?

Mähkmepaber
Seda on kahte sorti: siidipaber või mähkmepaber. Milleks teda vaja on? Ta lihtsustab mõneti lapsevanema tööd. Valmis paberrätik pannakse mähkme sisse, otse pepu vastu. Seal püüab ta endasse näiteks kaka, mille saab siis koos paberiga ära visata. Nii on mähkme puhastamine lihtsam ja samas ei määrdu ta nii ruttu. Kui kaka on juba suhteliselt kõva ja teda saab lihtsalt mähkmelt eemaldada, pole ka enam paberit vaja. Kui mähkmepaber jäi puhtaks siis saab teda koos mähkmega pesumasinas pesta ja uuesti kasutada. Pesukuivatis tõmbub ta kokku ja läheb kortsu.

Disanamahkmepaber

Mähkmepaber laguneb ning teda võib visata tualetti või komposti. Imab lisaks  mähkmesisule, mistõttu rinnapiimakaka jääb paberisse pidama. Saab 4-5 korda pesta, kui soovi. Mähkmepaber on tavaliselt rullis, 100 valmislõigatud tükki.  Soovitatakse mitte visata WC-sse, kuna nii tõuseb veekulu, mis pole jälle keskkonnasõbralik. Sobib just 0-6 kuud, kuna imab endasse vedela kaka.

Siidipaber ehk lausriidepaber laseb vedeliku endast läbi, mähkme sisse ja hoiab beebi naha kuivemana kui mähkmepaber. Soovitav alates 6 kuust, kui kaka juba tahedam. Visata ainult prügikasti, saate teda lugematuid kordi pesta. Siidipaber on tavaliselt karbis suurte valmisrättidena, aga olemas ka rullis. Kuna paberitükid on suured siis ulatub ta tihti mähkmest välja, hoides seega ära vedeliku liigse väljavoolu.

snappi2

Snappi on marli, froteerätiku ja ka mõningate vormiõmmeldud mähkmesisude kinnitamiseks suurepärane vahend. Elastne ja lapsele ohutu. Peab vastu mitu kuud.
 
 

Lisaks peaks igas täiuslikus mähkmekomplektis olema…


Pudel lanoliini villaste mähkmete loputamiseks. Ta annab villale tagasi tema rasvasisalduse ehk kaitsekihi. Lanoliin neutraliseerib uriini lõhna, kui panna mähkmed õhu kätte tuulduma. Samas saab lanoliini kasutada näiteks villase pesu loputamisel, villane magamiskott jms. Kasutada umbes iga kolmanda pesu järel.



Pesukott

Dispesukott

Kuna päeva jooksul koguneb mähkmeid korralik kogus, oleks praktiline neid koguda vannitoas mõnes plastikämbris. Ämbrisse panna avatud suuga pesukott ja lisada vett. Vette võiks tilgutada paar tilka teepuuõli , see hoiab ära bakterite leviku ja piirab haisulevikut. Kui õhtul või järgmisel päeval on kott piisavalt täis siis tõmmata pesukotisuu kinni (nad on tavaliselt varustatud ülevalt nööriga) ja visata kott pesumasinasse. Esmalt võiks üleliigse vee välja trummeldada ja siis alustada tavalist pesuprogrammi.

Teepuuõli. Desinfitseerib ja on antibakteriaalne. Saab kasutada ka suuhoolduseks ja nahahoolduseks

Tavaline söögiäädikas on hea vahend pesu pehmendamiseks. Lisage umbes 1 spl. pesumasinas kõige väiksemasse lahtrisse ehk kuhu tavaliselt pannakse pesupehmendaja. Lisaks toimib ta katlakivi vastasena. Soovitatav tavaliste riiete pesemisel, kellel ei meeldi karedad riided või lillelõhnalised pesupehmendajad.

Uudse alternatiivine pakub Ulrich natürlich ka piimhappebakteri baasil tehtud lõhnavaba pesupehmendajat, mis samas ka desinfitseerib.

Ühekordsed mähkmed või pestavad mähkmed?

Ühekordsed (Pampers jt) Pestavad ehk korduvkasutatavad
Mähkimisiga 2-3 a. 1-2a
Kulud 639 – 960 eur ühe lapse kohta 70 – 160 eur, saab kasutada ka järgmiste laste puhul
Prügi 1 tonn/laps 0
Allergiad Tihti Väga harva, oleneb pesuvahendist
Haudumiseoht Suur-kuna imab palju ja vaheta-takse harva Ka suvel ei tõuse temp. Mähkmes üle 37C, vahetatakse tihti
Kättesaadavus Igast supermarketist kodu lähedal Internetist, Looduspere poes, vähesed beebipoed
Valik Geelidega, kreemidega, lõhnastatud või ökoloogilised (Moltex nature, Beaming Baby (biolagunevad)) Paelmähkmed, krõpskinnitusega püksid volditavad marli, frotee, pealispüksid villast või mikrokiust
Mugavus -iga nädal tassi koju uus pakk +reisil võtab vähe ruumi +alati kodus olemas -pesumasinaga pesemine, kuivatamine

Riidest mähkmete valik ja hinnad:

Moltex nature mähkmed:

 

Main Menu