Kaneeli tervendav magusus

Kaneel on kogu maailmas laialdaselt juba aastatuhandeid kasutust leidnud armastatud vürts ja maitseaine, mida saadakse teatud kaneelipuu liikide kuivatatud sisekoorest.

Tegelikult on kaneel suisa üks maailma tuntuimaid maitseaineid. Vürtsina kasutatakse peamiselt nelja kaneelipuu liigi koort, millest tuntumad on kahvatupruuni värvi väga hea, aromaatne ja magusa maitsega Ceyloni kaneel  ja tumepruun, tugevama ning mõrkjama lõhna ja maitsega Cassia, mida müüakse paljudes riikides ka lihtsalt kaneeli nime all.

Raviomadustelt on kaneel, sarnaselt ingverile, ergutavate ja soojendavate omadustega.

Traditsiooniliselt on seda kasutatud seedehäirete puhul, nt iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, aga ka lihasvalude ja gripitaoliste viirushaiguste muude sümptomite leevendamiseks.

Soojendava toime tõttu kutsub kaneel esile higistamist, mistõttu võib teda kasutada ka palaviku alandamiseks.

Samuti kasutatakse kaneeli kergema toidumürgituse korral, suu loputamiseks igemepõletiku ja ebameeldiva hingeõhu vastu.

Tervise seisukohalt tasub just Ceyloni kaneeli kohta teada ka järgmist:

  • juba ainuüksi 0,25-0,5 tl kaneeli päevas aitab hoida veresuhkrut kontrolli all
  • kaneel on hea vahend liigse kolesterooli puhul
  • kaneel aitab usinalt põletike vastu võidelda
  • kuna kaneelis on palju kiudaineid, siis aitab see paljusid kõrvetiste korral
  • kaneeli tarbimine parandab mälu
  • kaneel aitab kurguvalu korral
  • kaneel on rikas antioksüdantide poolest
Kaneel koos meega peletab põletiku ja liigsed kilod!

Rahvameditsiinis on juba ammu kasutatud kaneeliga segatud mett kurguvalu ja infektsioonide raviks.

Vähesed on aga kursis sellega, et kaneeli põletikuvastane toime on ka teaduslikult hästi tõestatud ja see sobib paljude bakterite, viiruste ja seente vastu võitlemiseks. Tuntumad patogeenid, mis ei armasta kaneeli, on näiteks pärmseen (candida), E. coli, gripiviirus H1N1, peatäid, HIV, klebsiella (kopsupõletiku ja kuseteede põletiku põhjustaja) ja stafülokokk.

Lisaks aitab mee ja kaneeli segu alandada liigset kehakaalu, aidates vältida rasvade kogunemist probleemsetele kehapiirkondadele.

Meesegu kaneeliga aitab puhastada ka seedetrakti ja vabaneda kahjulikest bakteritest ning parasiitidest, mis mõjuvad halvasti seedimisele, samuti alandada veresuhkrut ning kolesterooli, mis põhjustavad rasvumist ning ülekaalu.

Ka vähendab nimetatud segu söögiisu ning tekitab stabiilse täiskõhutunde. Regulaarsel tarbimisel aitab mee ja kaneeli segu kaotada 1-3 kg, kiirendades ainevahetust ning vabastades keha mürkidest. Segu hakkab tulemusi andma juba kolme-nelja päeva jooksul ning kasutada võib regulaarselt või senikaua kuni kaaluseier pidama jääb.

Segu valmistamine
  • Segada 1 spl orgaanilist (Ceylon) kaneeli kuuma veega.
  • Lase jahtuda kaane all, kuni vesi muutub leigeks.
  • 20-30 minuti pärast lisada juurde 1 tl mett.
  • Sega kuni kogu mass muutub ühtlaseks ning joo pool klaasi. Soovitatav on tarbida pool klaasi hommikul ja õhtul tühja kõhu peale.

Regulaarne kaneeli tarbimine mõjub positiivselt ka veresuhkru taseme stabiliseerimisele ja sealhulgas insuliinitundlikkusele.

Samuti võib see parandada vererõhku, kolesterooli näitajaid ning isegi aidata kaasa hea vormi (kehakaalu) saavutamisele – kaneel on väga kiudainete rikas, aidates seega eemale peletada nälga ning parandada seedimist.

Kui palju tarbida?

Kaneeli kasulikke mõjusid võib tunnetada ka juba suhteliselt väikeste dooside puhul, kuid parimate tulemuste saamiseks võiks igapäevane tarbimine olla 3-6 g. Soovitatav on seda tarbida süsivesikurikaste einete kõrvale. Positiivne mõju püsib mõnda aega peale tarbimise lõpetamist, aga üldjuhul peaks kaneeli kasutamine olema siiski regulaarne. Tarbida saab kaneeli õnneks lugematutel viisidel – vaja leida vaid endale meelepäraseim. Lisada võib seda ühtviisi nii erinevatele küpsetistele kui jookidele. Hästi sobib kaneel kokku paljude piima- ja saiatoodetega. Siiski on soovitatav pigem sobitada kaneel juba enda harjumuspärasesse olemasolevasse menüüsse, mitte hakata oma menüüd kaneelile koha leidmiseks ümber tegema.

Hommikusöögipadjakesed Ceyloni kaneeliga

Ohud!

Viimastel aastatel on rohkem hakatud rääkima kaneelist, kui maksale mürgist ainet kurmiini sisaldavast vürtsist. Tõsi ta on, et kaneelipuude koortes ja seega ka lõpptootes kaneelis seda ainet leidub. Nagu aga juba ülal mainitud, saadakse kaneeli mitmetest erinevatest kaneelipuu liikidest.

Hetkel on kumariini ohutuks doosiks määratud 0.1mg/kg kohta. Mis teeb näiteks 50kg kaaluva naisterahva puhul lubatud päevaseks hulgaks 5mg ja 80kg mehe puhul 8mg kumariini.

Maailmas enim levinud Cinnamon Cassia tüüpi kaneel võib aga sisaldada 700-12 000mg kumariini ühe kg kaneeli kohta. See aga tähendab seda, et üritades saada tervisele kasulikke mõjusid ja tarbides näiteks 6g kaneeli päevas, on suhteliselt tõenäoline, et ületame ohutu kumariini doosi piirid ja teeme liiga oma maksale.

Õnneks leidub ka vähemürgiseid kaneeli variante. Puhtaim on neist Ceylon Cinnamon ehk tseilon kaneel. See kaneel sisaldab halvimal juhul kõigest 190mg kumariini 1kg kohta ning seega on mürgise doosi saamine tunduvalt ebatõenäolisem. Kuigi väliselt on tseilon kaneeli koor heledam ning maitse tunduvalt mahedam, siis pulbri kujul on kahjuks tüüpide vahel erinevuste leidmine raske. Kuni te ei tea täpselt mis tüüpi kaneeliga on tegu, ei soovita ma seda suuremates kogustes regulaarselt tarbima hakata. Kui aga õige ja tunnustatud toode teada kohast käes on, tasub igati õppida nautima kaneeli häid omadusi ja maitset.

 

Läbi aegade on kasutatud kaneeli ka loodusliku putukatõrjevahendina. Sel otstarbel tasub proovida näiteks kaneeliõli.

 

Kasutatud materjal:

  • J. Raudnask “Tervislikud ürdid ja vürtsid”
  • S. Merson “100 parimat rahvapärast ravimit”
  • https://et.wikipedia.org/wiki/Kaneel
  • http://www.veebitreener.ee/artikkel/Kaneel
  • http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/kaneel-on-poletikuvastane-ja-aitab-diabeedi-vastu
  • http://veerg.ee/tervis/mee-ja-kaneeli-maagia/#

Main Menu